Detský fond OSN Unicef poznáme najmä vďaka aktivitám na pomoc deťom. To, že sa nepriamo venuje aj ochrane životného prostredia, nám vysvetlila Jana Timočková.
Čo chcete ľuďom na festivale Pohoda povedať?
Náš stánok ponúka informácie o Unicef, o našom pôsobení na Slovensku, o našich snahách, o tom, aké programy vykonávame. Pripravili sme aj zopár zaujímavých aktivít. Jedna z nich má názov „Si smädný? Poď sa napiť!“. Ľudia na Pohode sú vďaka horúcim dňom smädní, ale namiesto toho, aby sa osviežili, zistia, čo všetko sa môže nachádzať vo vode. Voda v našich fľašiach je totiž zafarbená, znečistená a každá obsahuje iný vírus. Na každej z fliaš je zobrazený a z druhej strany je popísané, čo spôsobuje.
Čo keby sa z niektorej fľaše niekto napil?
Na to, samozrejme, dávame pozor. V stánku nepretržite sedia minimálne dvaja ľudia a vysvetľujú, že nie všade môžeme mať prístup k pitnej vode. A tiež, čo všetko môžu spôsobiť vírusy, ktoré sa v znečistenej vode nachádzajú.
Vaša organizácia je známa najmä vďaka humanitárnej pomoci Afrike. Pomáhate aj iným krajinám?
Snažíme sa o to. Unicef je veľká organizácia a v každej pôsobiacej krajine si tvoria svoj program. Na Slovensku sa snažíme spolupracovať aj so školami, od materských až po stredné, a spolu s nimi pomáhať okoliu. Venujeme sa najmä programom zameraným na zdravotnú starostlivosť, vzdelávanie a ochranu detských práv.
Čím sa odlišuje život v krajinách, ktorým pomáhate, od tých našich?
Najviac sa odlišujú kultúrou. Naše okolie je zvyknuté na iné pomery a má iné zvyky, ako sú ich. Napríklad v Iraku by žena nemohla pracovať rovnako ťažko ako muž. Ich ženy môžu pracovať jedine s ľahkým materiálom. Nemôže vôbec zdvíhať ťažké predmety. Preto je pre nich veľké prekvapenie, keď vidia pracovať naše ženy. V Afrike je to celkom iné, žena je nútená nosiť ťažké nádoby. Podľa môjho názoru sa tam ženy až tak veľmi neodlišujú od mužov. Ako som spomínala, je to spôsobené kultúrou a podmienkami, v ktorých žijú.
Natália Mrázová, Patrícia Hírešová