Koncom marca sme sa vybrali pozrieť na odstránenie skládky v oblasti Selenec. Hneď na mieste činu sme spravili rozhovor s MIROSLAVOM KRAMÁROM, ktorý pracuje na oddelení komunálnych činností a životného prostredia Mestského úradu Nitra.
Ako dlho sa už venujete odstraňovaniu skládok?
Skládkam sa venujem od roku 1994, takže to bude už sedemnásť rokov.
Ako by ste porovnali množstvo skládok v Nitre oproti iným oblastiam alebo štátom?
Myslím, že je to všade rovnaké. Ale pred desiatimi rokmi som bol v Holandsku a tam si ľudí „vychovali“ pokutami, ohradzovaním skládok... Ľudia si tam už uvedomujú, že ak by to robili, ubližovali by nielen prírode, ale predovšetkým sami sebe.
Kto podľa vás nanosil skládku v Selenci?
Myslím, že na túto skládku to Nitrania nepriniesli. Skôr sem odpad nanosili chatári z blízkej chatovej oblasti.
Kúpim si novú sedaciu súpravu, prerobím kúpeľňu a ostane mi veľa odpadu. Čo s ním?
Nitra má dva zberné dvory. Katrušu, ktorá je smerom na Cabaj-Čápor a druhý je na Nábreží mládeže. Každý obyvateľ môže vyhodiť 400kg odpadu štyrikrát do roka a stačí, ak je obyvateľom Nitry a má občianský preukaz. Je to zadarmo.
V Nitre a okolí vidíme veľa skládok. Ktoré upratujete prednostne?
Prednostne odstraňujeme skládky, ktoré nám „bijú“ do očí. Na začiatku a na konci mesta, pri cintoríne, kde stále niekto nosí odpad. A potom odstraňujeme skládky, ktoré nám mestský úrad prikáže odstrániť. Napríklad ako tu, v Selenci.
Aké tresty dáva polícia, pri chytení páchateľa pri čine?
Buď im udelíme pokutu, alebo lepšie riešenie je, ak sa dohodneme na tom, že skládku odstráni sám na vlastné náklady.
Ako by sa podľa vás dalo skládkam predchádzať? Aké riešenia navrhujete?
Treba vplývať na ľudí, zmeniť ich zmýšľanie. Ak by napríklad výrobca PET fliaš určitej značky prijímal späť fľaše za pár centov, myslím si, že napríklad bezdomovci by ich vyzbierali čo najviac - len, aby si zarobili na niečo pod zub.
Michaela Rondošová