V zelenom duchu sa niesla atmosféra vo vládnom hoteli Bôrik, kde premiérka Iveta Radičová slávnostne odovzdala vyše päťdesiat certifikátov. Získali ich materské, základné i stredné školy, ktoré sa zapojili do environmentálne – vzdelávacieho programu Zelená škola..
"Úlohou tohto projektu je vytvárať lepší každodenný život pre všetkých ľudí,” povedala moderátorka podujatia Nina Nováková. Zavedením environmentálnej výchovy sa žiaci učia zodpovednosti a tolerancii k životnému prostrediu. Učitelia to dosahujú zážitkovou formou výučby, napríklad vytvorením políčka na pestovanie bio plodín, revitalizáciou okolia školy či rôznymi exkurziami.
“Keď sme deťom ukázali skládku komunálneho odpadu, začali vnímať odpadky trochu inak. Teraz si už poriadne premyslia, či hodia všetko do jedného koša, alebo budú separovať, “ prezradila s úsmevom RnDr. Ľubica Moskaľová z MŠ - ZŠ Palín v Michalovciach.
O láske k prírode a potrebe chrániť ju rozprávala aj premiérka Iveta Radičová vo svojom príhovore. “Príroda nám urobila Slovensko prekrásne, ale aby bolo naozaj krásne, aby sme sa v ňom cítili príjemne, dobre a hlavne, aby sme vedeli prajavovať aj iný typ lásky a odovzdávali si ju navzájom, znamená, že sa musíme o to prostredie veľmi starať. Musíme si uvedomiť, že to, čo nám dáva, nie je automaticky, a že musíme dávať aj my. Príroda vám dá iba toľko, koľko jej vrátime,” povedala pre mladých reportérov krátko po svojom vystúpení Radičová.
Sama sa pokúša vo svojom živote prírodu chrániť. “Mám dva bicykle, ale samozrejme aj takými bežnými vecami. Vodu vraciam tam, kde padá, tak je postavené moje obydlie, smeti triedim a podľa možností nevyrábam nadbytočné. V záhrade mám kompost a umelohmotných vecí sa snažím spotrebúvať minimálne. Mám aj taký zvyk, že kade chodím, tade zbieram odpadky po iných nepodarníkoch,” dodala premiérka.
Zelený deň spríjemnili aj bio potraviny, či interaktívna výstava Energia 3. tisícročia, kde sme si prešli uhoľnou baňou, naštartovali sme parný stroj, ovoňali ropu, dokonca vyrobili elektrickú energiu pomocou bicykla. Na tomto jednoduchom príklade si človek okamžite uvedomí, že “spotreba energie je ľahšia ako jej výroba,” ako vysvetlila Zuzana Dovalová z Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica, ktoré program Zelená škola koordinuje.
Najväčší obdiv a vďaka patrí paniam učiteľkám, ktoré sa odhodlali zapojiť do tohto programu, a ktoré nielen kážu teóriu, ale zapájajú prax, ktorá sa nakoniec stáva každodennou súčasťou konania a myslenia detí. Týmto ľudským prístupom sa o pár rokov stane ochrana životného prostredia bežnou vecou. Ako zdôraznil Juraj Hipš, riaditeľ CEEV Živica: “Nesťažujte sa, hľadajte riešenie!”.
Martina Dudríková