Predajcovia nový koncept uvítali a ponúkali svoje výrobky v kompostovateľných riadoch. V triediacich hniezdach na návštevníkov dozerala zero waste hliadka.
V poradí už siedmy ročník, no prvý s prívlastkom EKO festival. Podujatie zorganizovali dve občianske združenia aktívne v osvete a ochrane životného prostredia - Centrum environmentálnych aktivít Trenčín (CEA) a o.z. GenoFOND. „Myšlienka ostáva stále rovnaká - stretnutie spotrebiteľa s výrobcom zoči-voči, ochutnávka kvalitných potravín a predstavenie eko-alternatív,“ rozpráva Klaudia Medalová, CEA Trenčín.
Návštevníci jarmoku mohli ochutnať a kúpiť nielen certifikované biopotraviny, ale i množstvo domácich a lokálnych produktov. Na jarmočníkov čakali bylinkové čaje od EKOFARM Podskalie, bio slnečnicový a tekvicový olej BÚŠLAK, džemy, kompóty, víno, med, mak či marmeláda z piva. Novinkou bol predaj čapovanej eko drogérie a bezobalový predaj v stánku BEZOBALiS. Potraviny sa predávali na váhu do nádob, ktoré si zákazníci priniesli so sebou a sortiment doplnili potreby do domácnosti z dreva, resp. prírodných materiálov.
Podmienkou bol kompostovateľný riad
Prvý ročník v znamení zero waste si vyžadoval určité úpravy od zákazníkov, ale i od samotných predajcov. Prirodzenou súčasťou tejto myšlienky je nahradenie plastových vreciek a tašiek nebielenými papierovými alebo látkovými taškami. „Predajcovia myšlienku privítali, včas sa zásobili kompostovateľným riadom a niektorí dokonca ponúkali zákazníkom, ktorí si priniesli vlastné tašky a obaly, zľavu na nákup či malý darček,“ hovorí Klaudia Medalová.
Niektorí tieto zmeny podnikli už dávno pred jarmokom. „Nemusela som sa nijako prispôsobovať BIO jarmoku, pretože balím svoje výrobky do ekoobalov už dva roky,“ vysvetľuje Michaela Dominová, Zdravica.
Podľa slov predajcov zo stánku Vera Vinum kúpa kompostovateľných pohárikov je pre firmu viac než prijateľná. Problém sa snažili riešiť sklenenými pohármi, avšak to bolo nákladnejšie a ľudia im často poháre nevrátili.
Značka záruky pre zákazníka
Kompostovateľné riady sú vyrábané na rastlinnej báze, ktoré dokáže príroda alebo kompostér spracovať. Ako môže bežný človek poznať, či sa naozaj jedná o roložiteľný pohár a nie o plastový? Odpovedá Vladimír Hromada z firmy Bionela: "Na takýchto výrobkoch je trojuholníček a v ňom 7, čo znammená, že ide o iné plasty. Pod číslo ale musí byť napísané PLA, čo znamená kyselina polymliečna."
Po prvý raz EKO festival
Okrem nového konceptu jarmoku, dostal tento ročník aj prívlastok EKO. Organizátori sa snažili spojiť tradičný jarmok s enviro osvetou. Návštevníci mohli zavítať do stánku Priateľov Zeme, kde dostali poradenstvo v oblasti kompostovania, v stánku Prírodné záhrady získali tipy pre zdravé záhrady bez syntetických hnojív, pesticídov a rašeliny. Príležitosť ohmatať i ovoňať staré ovocné odrody mali jarmočníci v stánku GenoFONDu.
Preživšou tradíciou ostala cyklo tombola, kedy sa Trenčania na bicykli automaticky zaradili do žrebovania o produkty BIO jarmoku.
Odpad išiel tam, kam patrí
Medzi stánkami boli vytvorené dve triediace hniezda, kde pomáhali vopred vyškolení dobrovoľníci. „Dohliadame aby ľudia dávali odpad tam kde majú, usmerňujeme ich, aby sa správne vytriedil. Na celom jarmoku sú kompostovateľné nádoby ktoré síce vyzerajú ako plastové, avšak by sa mali dávať do bioodpadu. Tieto riady majú vynikajúcu vlastnosť, že sa vedia rozložiť v priemyselnom komposte,“ objasňuje Martin zo zero waste hliadky.
Profesionálne kompostárne si poradia s týmto druhom odpadu už do pár hodín, zatiaľ čo v domácom komposte, kde nie sú ideálne podmienky, by to trvalo oveľa dlhšie. Po skončení BIO jarmoku dobrovoľníci ešte všetky zberné nádoby prekontrolovali a odpad dotriedili. Bilancia na konci dňa bola 350 litrov bioodpadu.
„Námestie zostalo po jarmoku čisté a koše nepretekali odpadom, takže asi sme vykročili dobrým smerom .Všetok biologický odpad skončí v kompostárni odpadovej spoločnosti a po pár týždňoch pôjdeme prekontrolovať čo z neho zostalo“ uzatvára Klaudia Medalová.