V Trnave majú mestské trhy dlhoročnú tradíciu. Bola nimi známa už stredoveká Tyrnavia. Konali sa vždy v sobotu. Už štrnástykrát Trnavský rínek nadviazal na túto tradíciu. Žiadna jarmočná „komercia“. Rínek bol o handmade predajcoch, dobrom jedle, stretnutiach a kvalitnom sprievodnom programe.
Nezisková organizácia Bronco v spolupráci s mestom Trnava, 14. októbra 2017, premenila Kapitulskú ulicu a námestie svätého Mikuláša na jedno veľké trhovisko. Na jesennom Trnavskom rínku sa predstavilo viac ako sto predajcov lokálnych a slovenských výrobkov.
Gastro zóna
Ľudia sa viac zdržia pri jedle ako pri nakupovaní. Návštevníci si mohli na námestí svätého Mikuláša pohodlne vychutnať kvalitné pouličné jedlo. Novinkou boli hot-dogy s bohatou oblohou, mäsové aj vegetariánske hamburgery a remeselné pivá. Nezabudlo sa ani na sladké klasické jedlá ako napríklad šporheltové dolky, rôzne druhy pečiva, koláčikov a zákuskov. Nechýbala káva, vína od miestnych vinárov či horúca čokoláda.
„Rínek pre nás znamená stretnutie sa so známymi, dobrá atmosféra a muzika, úžasné jedlo a pivko. Každopádne super. Opäť nás nesklamal,“ zhodnotili svoju návštevu Juraj a Katka z Trnavy.
Nákupná zóna
V nákupnej zóne sa tiahol dav po oboch stranách Kapitulskej ulice. Najmä dopoludnia sa museli predajcovia obracať. Kúpychtivých návštevníkov priťahovali kvetinové členky, umelecké grafiky, prírodná kozmetika, modrotlač, rôzne ručne robené dekorácie. Viacerí využili možnosť nakúpiť si na Rínku čerstvú zeleninu a ovocie či rôzne džemy. Nechýbali ani prírodné sirupy Herbet z Trnavy a tradičná knižná burza.
Mladí reportéri pre životné prostredie pri stánku s ručne vyrobenými prírodnými mydlami stretli Evku z Trnavy, ktorá s úsmevom povedala: „Na Trnavskom rínku som prvýkrát. Nemienila som nič nakupovať, ale neodolala som. Tak som si kúpila aspoň maličkosti a podporila som predajcov. Veľmi sa teším na stretnutie s priateľmi, s ktorými si určite vychutnám skvelú atmosféru.“
Kultúrny program
Organizátori sa snažili pripraviť zaujímavý kultúrny program pre všetky vekové kategórie. Rínkom sa niesli zvuky príjemnej hudby rôznych štýlov. Pod dvomi veľkými gaštanmi boli pre deti pripravené dve bábkové predstavenia divadla Agapé a hudobné vystúpenie Pánka.
Mladé rodiny s deťmi trávili rínek v tieni pod stromami v priľahlom parku. Niektorí si na trávu rozložili deky a užívali si jesenný piknik. Pre deti boli pripravené tekvice, z ktorých si mohli vyrobiť vlastné strašidielko. Svoju fantáziu uplatnili v tvorivých dielňach napríklad pri výrobe sviečok z včelieho vosku alebo obrázkov z prírodného materiálu.
Čo s odpadom?
Predajcovia jedla používali obalové materiály, ktoré nezaťažujú životné prostredie ako papier alebo kompostovateľný riad. Zaujímavosťou bol riad vyrobený z dubovej kôry. Pri kúpe nápojov návštevníci nemali možnosť výberu, pretože boli podávané v plastových a v tzv. „papierových“ pohároch.
Organizátori mysleli aj na separovanie odpadu. V gastro zóne umiestnili koše na triedený odpad s motivačnými nápismi: „Ja rozhodnem, kam poputuje obal, za ktorý platím. Alebo to nechám na deti a budúce generácie?“
Organizátorom sa podarilo vybrať pestrú paletu osvedčených, ale aj nových predajcov. Vytvorili príjemnú a pohodovú atmosféru. Trnavský rínek má už svoje meno a pritiahol do centra veľa ľudí, ktorí neváhali pricestovať aj z okolia. Nie je iba o nákupoch, ale aj o stretnutiach. Atmosféru tohtoročného jesenného rínku sme si užili aj my, Mladí reportéri pre životné prostredie.