5. júna 2014, pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia, zverejnila Nadácia pre environmentálne vzdelávanie (FEE) so sídlom v Kodani mená ocenených mladých enviro-reportérov v medzinárodnej súťaži. V silnej konkurencii 22 krajín z celého sveta získalo Slovensko jedno prvé, druhé a tretie miesto.
O víťazoch rozhodla porota zložená zo zástupcov: UNESCO, Program Spojených národov pre životné prostredie (UNEP), Európska agentúra životného prostredia (EEA), Medzinárodný inštitút pre priemysel environmentálnej ekonomiky (IIIEE), Agentúra Associated Press a Nadácia pre environmentálne vzdelávanie (FEE).
Paolo Santalucia z Associated Press: “Programy Mladí reportéri pre životné prostredie a Litter Less považujem za zásadný príspevok vo vzdelávaní nových, aktívnych občanov. Niektoré práce boli odvážnymi kúskami investigatívnej žurnalistiky“.
Channel Daniels z EEA: “Kvalita príspevkov bola tento rok zvlášť vysoká. Spôsob, ako sa odbornosť a politika spájajú v reportážach o environmentálnych problémoch na regionálnej úrovni je vynikajúci, napriek nízkemu veku účastníkov.” Tento rok boli mnohé príspevky originálne výberom témy a inovatívnym štýlom. „Vizuálna prezentácia problému znečistenia mora v práci študentov z Portugalska „Naše akvárium“ je zvlášť pozoruhodná a originálna“, dodal Daniels.
Súťaž Mladých reportérov pre životné prostredie je určená študentom vo veku 11-21 rokov, ktorí podávajú správy o environmentálnom probléme v oblasti svojho bydliska formou článku, fotografie alebo videa. Súťažiť môžu ako jednotlivci alebo tímy. Víťazné práce z národnej úrovne postupujú do medzinárodného kola.
Ceny víťazom národného kola odovzdali 22. 5. 2014 v priestoroch Základnej školy Ing. O. Kožucha v Spišskej Novej Vsi Martin Valentovič, riaditeľ Spoločnosti priateľov Zeme – SPZ a Richard Medal, predseda Špirály, siete environmentálne-výchovných organizácií. Martin Valentovič ocenil prínos programu Mladí reportéri pre minimalizáciu odpadu a ponúkol spoluprácu: „Aj v budúcnosti radi podporíme mladých nadšencov enviromentalistiky a sme pripravení kedykoľvek pomôcť odbornou radou“. Záznam z podujatia 30.5. odvysielala TV Reduta http://www.snv.sk/?tvarchiv=1&videoID=140530-1.
Z celkového počtu 155 príspevkov v medzinárodnom kole súťaže, 20 bolo ocenených v hlavnej súťaži (YRE International Competition) a 25 v kampani na minimalizáciu odpadu (LITTER LESS). Ocenení Mladí reportéri zo Slovenska:
- Veronika Moncoľová, ZŠ Juraja Fándlyho, Sereď: 1. miesto v súťaži Litter Less v kategórii 11-14 rokov za článok „Posolstvo Niklovej huty“ (cena: 1,000 USD) http://www.mladireporteri.sk/posolstvo-niklovej-huty-1-miesto-v-sutazi-l...
- Natália Mrázová, FF UK, Bratislava: 2. miesto v súťaži Litter Less v kategórii 19-21 rokov za článok: „Neviditeľná hrozba“ (cena 750 USD) http://www.mladireporteri.sk/neviditelna-hrozba-1-miesto-v-sutazi-litter...
- Ivan Milan Dinga, ZŠ Ing. O Kožucha, Spišská Nová Ves: 3. miesto v hlavnej súťaži v kategórii 11-14 rokov za fotografiu „Príroda si vie vždy poradiť“ http://www.mladireporteri.sk/taxonomy/term/72/priroda-si-vie-vzdy-poradi...
Všetci víťazi národného kola v súťaži Litter Less (Leo Sabovčík, Patrícia Beličková, Veronika Moncoľová, Adriána Henčeková a Natália Mrázová) získali vecné ceny (notebooky a fotoaparáty spolu v hodnote 1,250 eur) a účasť na medzinárodnom reportérskom workshope v Portugalsku v termíne 30. októbra do 3. novembra 2014. Kampaň LITTER LESS pre menej odpadu finančne podporuje Nadácia Wrigley.
Viac informácií:
Richard Medal, 0905 460 707 a Klaudia Medalová, medalova(at)biospotrebitel.sk; radi Vám poskytneme mail na ocenených reportérov
Viac informácií o medzinárodnej súťaži poskytne medzinárodná programová riaditeľka programu Anna Normann, telefón +46709 513786
Výsledky
Hlavná súťaž (YRE INTERNATIONAL COMPETITION)
ČLÁNOK
11 - 14
- Romania: “The Clear Waters of Bucovina Are Smiling” by Faraon Alexandra and Stanciu Mădălina
- Cyprus: “Recycling again now with composting” by Chrisostomou Ioannis, Christoforidou Malvina and Efstathiou Katerina
- China: “The Paradise for Birds” by: Huang Xintao, Chen Xilei, Ma Zhen, Zhang Weiyue and Liang Ming´en
15-18
- Cyprus: “The multiuse of the seaweeds” by Evangelia Koufopavlou, Maria Skarou and Elena Stavrou
- Turkey: “Don´t let sea Daffodils fade away let them sway” by: Hazal Yasa and Ege Bozkurt
- Wales: “Mobile phones, the hidden cost” by Alisa Maxwell, Megan Wookey
19-21
Nebol ocenený žiadny príspevok
FOTOGRAFIA
11-14
- Malta: “Use and reuse! Know your boundaries” by Matthew Curmi
- Romania: “Priceless help from less lucky people” by Magirescu Stefan
- Slovakia: “Nature can always manage” by Ivan Dinga
15-18
- Montenegro: “It only seems beautiful” by Zorana Đukić
-
* FYR Macedonia: “Warning!! We must not destroy the opportunity of enjoying in their beauty” by Tamara Mihajlovska
* Cyprus: “Red Wings” by Marcos Panayiotou - miesto nebolo udelené
19-21
- China: “I love my hometown” by Lv Luyao
- Malta: “One sandwich short of a picnic” by Johann Camilleri
- Slovenia: “Ice defeated mankind” by Ksaver Šinkar
VIDEO
11-14
- Wales: “Litter Clean-Up” by Cowbridge Comprehensive School
- Greece: “Koronia, past, present….future?” by High School of Egnatia
- Malta: “Saving Mother Nature” by Luigi Dimech
15-18
- Portugal: “Used cooking oil” by Lisbon School of helath Technology
- Romania “Shale Gas in Romania” by Plop Alexandra Gabriela, Nastasa Ioana Andreea and Trofin Radu
- Turkey: “Don´t Throw your Future Away” by Deniz Bozkurt, Cicek Aykanat and Nehir Bozkurt
19-21
nebol ocenený žiadny príspevok
Kampaň Menej odpadu (LITTER LESS CAMPAIGN)
ČLÁNOK
- Slovakia: “Heritage of Sereď Nickel Smelter” by Veronika Moncolova
- Kazakhstan: “Save our city from garbage!” by Dzhamilya Umurkulova
- Latvia: “How can we reduce the amount of waste on the coast of Saulkrasti?” by Inga Semule
15-18
- Romania: “Recycled Oil Keeps Everything Clean” by Solomon Mihaela
- Turkey: “Can a Forest Be Created With Recyclıng?” by Ela Naz Şahin and Nazlı Özçubukçu
- Israel: “Who will save my hill?” by Shahar Gaon, Tal Maimon and Shany Baloka
19-21
- Canada: “Going green in the school canteen” by Aian Binlayo
- Slovakia: “Invisible threat” by Natália Mrázová
- Portugal: “Nightlife -waste, waste, waste?” by Helder Simoles
FOTOGRAFIA
11-14
- Canada: “Hidden But Still There” by Gaganbir Dhugga
- Montenegro: “THE NATURE EXISTS” by Eldin Šaljić
- Italy: “Who will pick you up?” by Isabella Finucci
15-18
- Malta: “Gateway to heaven” by John Charles Fenech
- FYR Macedonia “Clean air is health” by Anastasija Bojkovska
- Canada “Litter solution” by Connie Le
19-21
- Malta: “Fruit for Thought” by Johann Camilleri
- Montenegro: “WHY BOTHER WHEN RIVER WILL TAKE IT ALL AWAY?” by Aldina Muric
- Portugal: “One bottle makes the difference” by Escola Superior de Tecnologia da Saúde de Coimbra
VIDEO
11-14
- Canada “Our Choices” by Jane Hu and Camila Lau
- France “Butt Box” by Azania, Chloé, Inès, Elorri, Noëlle, Cherinès
- miesto nebolo udelené
15-18
- New Zealand: “The Issue Of Marine Litter” by Michael Jessup
- Canada: “Litter Solution” by Krista Ariello and Hanna Begovic
- Kazakhstan: “Butcher” by Aziz Kurt
19-21
- Portugal: “Wastes of nightlife” by Escola Superior de Tecnologia da Saúde de Coimbra
- Malta: ”Splashed by Trash” by: Emma Scicluna, Rossella Caruana, Cherise Caruana, Johann Camilleri and Francesco Pavia
- miesto nebolo udelné
Všetky ocenené práce budú uverejnené na weboch programu Mladí reportéri pre životné prostredie (Young Reporters for the Environment, www.youngreporters.org a Litter Less, www.yre-litterless.org).
Ďalšie informácie o programe nájdete na FB stránke “Young Reporters for the Environment” a tiež na stránke You Tube pod hlavičkou “YRE International”.
Poznámky pre editorov:
Do programu Mladí reportéri pre životné prostredie (Young Reporters for the Environment, YRE) je zapojených 28 krajín: Cyprus, Čierna Hora, Čína, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Izrael, Jordánsko, Kanada, Kazachstan, Lotyšsko, Macedónsko, Malta, Maroko, Nemecko, Nový Zéland, Portugalsko, Rumunsko, Severné Írsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Škótsko, Taliansko, Turecko, USA a Wales.
Nadácia pre environmentálne vzdelávanie (Foundation for Environmental Education, FEE) je mimovládna nezisková organizácia, ktorá podporuje udržateľný spôsob života prostredníctvom piatich programov environmentálneho vzdelávania: Blue Flag, Green Key, Young Reporters for the Environment (YRE), Eco-Schools a Learning about Forests (LEAF). Prostredníctvom členských organizácií pôsobí FEE v 68 krajinách sveta. Sekretariát Nadácie pre environmentálne vzdelávanie (FEE) sídli v Kodani. Viac informácií nájdete na http://www.fee-international.org/en.
Slovensko v FEE zastupuje ŠPIRÁLA, sieť environmentálne-výchovných organizácií, www.spirala.sk . Okrem Mladých reportérov pre životné prostredie beží z FEE programov na Slovensku ešte program Zelená škola (Eco-Schools), www.zelenaskola.sk, koordinovaný o.z. Živica.
Program Mladí reportéri koordinuje Centrum environmentálnych aktivít Trenčín, www.cea.sk. Viac informácií o programe a súťaži Mladých reportérov nájdete na webovej stránke www.mladireporteri.sk alebo nás môžete kontaktovať na mladirepoteri(at)mladireporteri.sk alebo telefonicky 0905 469 707.