Žiaci zo Spojenej súkromnej školy v Novej Dubnici sa rozhodli, že nebudú splachovať pitnou vodou. Aspoň na jeden deň si teda vyskúšali splachovať dažďovou vodou a výsledok ich príjemne prekvapil.
V záhrade máme často vtáčiu návštevu. Keď počasie nedovoľuje vtákom získať potravu, prikrmujeme ich slnečnicovými semiačkami, v zime aj lojom. Za starostlivosť sa nám odvďačia v lete, pretože sa živia hmyzom zo záhrady. Ráno máme za odmenu v záhrade vtáčí koncert.
Žijeme v rodinnom dome so záhradou. V nej pestujem zeleninu a ovocie ekologicky – bez chémie. Zelenina nemá také veľké rozmery ako v obchode, ale je oveľa zdravšia a chutí vynikajúco. Na jej polievanie zachytávame dažďovú vodu do suda.
Dobré vzťahy medzi susedmi sú na nezaplatenie. Môžeme sa s nimi deliť s prebytkami so záhrady, pričom zeleninu a ovociepestujeme bez pesticídov. Aj takto môžeme chrániť životné prostredie.
Do školy v Majcichove dochádzame prímestským autobusom, rodičia nás nevozia autom. Je to zábava, počas cesty sa môžeme aspoň porozprávať. Takýmto cestovaním chránime ovzdušie pred znečisťovaním.
Každý pondelok máme v školskej jedálni vegetariánsky obed. Pani kuchárky varia výborné jedlá, aj tie bez mäsa a jedlo je vždy kvalitné. Všimol som si, že niektorí spolužiaci vymenili sladký džús za vodu z vodovodu.
V našej klimatickej záhrade sme vybudovali viac prvkov na zachytávanie vody a mŕtve drevo je jedným z nich. Mŕtve drevo je prostredie vhodné na život pre množstvo drobných živočíchov čim zvyšuje biodiverzitu.
Aj malými zmenami vieme prispieť k skvalitneniu ovzdušia okolo školy. Zabránením vjazdu áut až pred školu a umiestnením bicyklových stojanov škola vytvorila bezpečné podmienky pre ekologické dochádzanie žiakov do školy na bicykloch a kolobežkách.
Naša škola sa nachádza uprostred panónskeho obchvatu, v strede petržalského sídliska, obklopená množstvom ciest a panelákov. V praxi to znamená vysoké znečistenie vzduchu a prehriatie.
Machové grafitty súčasťou projektu na zlepšenie životného prostredia - konkrétne plánu na vyčistenie ovzdušia, ktorý spolu s narnijčatami vytvorili "staršie" reportérky YRE.
Deti pre Bratislavu sú unikátnym projektom magistrátu hlavného mesta SR, ktorý umožňuje participatívne zapojenie sa žiakov ZŠ do zlepšovania prostredia, v ktorom žijeme.
Kidical mass je celosvetové podujatie, ktorým chcú účastníci upozorniť na situáciu v mestách, najmä v súvislosti s dopravou, ekológiou a tým, ako sú mestá (ne)prispôsobené pre deti a život v uliciach. Nedostatočná bezpečnosť pre chodcov a cyklistov, znečistenie, chýbaj
Na správne fungovanie webovej stránky a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Konkrétne informácie o tom ako cookies používame, nájdete na tejto adrese.