Zoo Bojnice sa na pár dni naplnila mladými ľuďmi, ktorých ste mohli spoznať podľa modrých tričiek. V rámci workshopu tu mladí reportéri pre životné prostredie tri dni písali články, fotili a natáčali reportáže.
Už po tretí rok, avšak opäť na novom mieste, sa nádejní enviro žurnalisti od 11 do 21 rokov stretli, aby spolu preskúmali poslanie modernej zoo. Na workshop sa kvalifikovali na základe medailového umiestnenia v národnom kole súťaže, ktorú organizuje program Mladí reportéri pre životné prostredie pod vedením Centra environmentálnych aktivít (CEA). Okrem toho, že je to pre reportérov odmena, taktiež je to výborná príležitosť skúmať nové, environmentálne témy a pod vedením odborníkov z praxe sa vo svojej práci zdokonaľovať.
„Na začiatku sa reportéri rozdelia do malých skupín podľa veku a žánru. Premyslia si, aké „suroviny“ potrebujú získať pre svoje reportáže a vyrážajú do terénu. Konkrétne, v tejto zoo oslovovali predovšetkým ošetrovateľov zvierat, aby získali informácie zo zákulisia,“ informuje Klaudia Medalová, organizátorka workshopu a koordinátorka programu za Slovensko.
Tento rok bola ponuka tém bohatá. Reportéri písali a natáčali na témy ako rehabilitačná stanica, najobľúbenejšie zvieratá, Zooškola, nezodpovedné správanie návštevníkov či chov ohrozených druhov a ich návrat do prírody. „My sme si vybrali tému, ktorá sa týkala rozdielu medzi zoologickým parkom a zoologickou záhradou, pretože si to ľudia často zamieňajú. Zamerali sme sa na kontaktné zoo, kde návštevníci priamo prichádzajú do kontaktu so zvieratami. Od hovorkyne sme sa dozvedeli, že v zoo Bojnice tento princíp nefunguje. Zoo síce má zopár zvierat, ktoré sú naučená na kontakt s ľuďmi, ale využívajú to maximálne raz do týždňa,“ hovorí pätnásť ročná Tamara Eliašová zo Súkromnej ZŠ v Novej Dubnici, ktorá nie je reportérskym nováčikom. Hotové práce prezentovali pred ostatnými účastníkmi a vedením zoologickej záhrady.
Mladí reportéri pracujú pod vedením skúsených lektorov. To im pomáha každým rokom sa viac a viac vo svojej tvorbe zdokonaľovať, o čom svedčia aj ich výsledky na medzinárodnom fóre. Podľa slov lektora pre video reportáže, Mareka Janičíka, je posun reportérov naozaj veľký. „Keď som ako lektor začínal pred troma rokmi vyučovať tvorbu reportáží, tak sa ledva stihlo urobiť jedno video počas workshopu. Na tomto som už ani vyučovať nemusel. Iba som dohliadal a radil. Išlo o samostatnú prácu.“
Organizátori kladú na mladých reportérov požiadavky ako v praxi. Musia byť akční, investigatívni, objektívni a pracovať čo najrýchlejšie. Klaudia Medalová z CEA hodnotí prácu reportérov na workshope veľmi pozitívne. „Sú naozaj dobrí. Za necelých 24 hodín sa im podarilo vytvoriť päť článkov a tri video reportáže, ktoré zoo plánuje použiť v rámci vzdelávania návštevníkov.“
Všetci účastníci boli viac než nadšení. „Workshop bol pre mňa skvelým zážitkom. Zúčastnila som sa ho prvýkrát a dopadol nad moje očakávania. Stretla som tu skvelých ľudí a ešte som sa aj niečo naučila. Dúfam, že sa mi podarí zúčastniť sa ho aj na budúci rok,“ uzatvára Laura Partiková z Gymnázia v Prievidzi.