Tlačová správa CEA, 11.11.2020
Takmer 70 príspevkov prihlásených do súťaže ukázalo, že mladým ľuďom téma klimatickej zmeny nie je ľahostajná. Otvorenú súťaž v troch vekových kategóriách (11-14, 15-18 a 19-25) zorganizovalo Centrum environmentálnych aktivít v rámci výzvy OPEN II projektu OBJEKTív 21 Mladých reportérov pre životné prostredie http://www.mladireporteri.sk/open-2.
O víťazoch rozhodla porota v zložení Radovan Stoklasa (spolupracuje s TASR a REUTERS), Lucia Szabová (iniciatíva Znepokojené matky) a Adriána Henčeková (ambasádorka programu Mladí reportéri pre životné prostredie, autorka FOTOmanuálu).
Porota oznámila výsledky v živom vysielaní na Facebooku https://fb.me/e/1ABXJqCsN a sú zverejnené aj na webovej stránke Mladých reportérov http://www.mladireporteri.sk/teplo-teplejsie-horis-vysledky-fotosutaze-open-ii.
Lucia Szabová zablahoželala k veľkému počtu dobrých fotografií
Klimatická aktivistka Lucia vysvetlila, ako porota pristúpila k hodnoteniu: „Oceňovali sme príspevky, ktoré spĺňali viacero kritérií: dobrá myšlienka, kvalitná fotografia a popis.“ Upozornila účastníkov súťaže, že popisy k fotografiám boli často príliš všeobecné. „Videla som tam súvis s klimatickou zmenou, ale širšie publikum by to nevidelo. Ak chcete publikovať, treba to napísať viac „po lopate“.
„Mladí reportéri prichádzajú s témami, ktoré dávajú priestor sa zamyslieť a vidieť širšie súvislosti - problém a riešenie dokopy“, ocenila iniciatívu mladých Lucia Szabová.
Rado Stoklasa ocenil konštruktívny prístup najmladších účastníkov
Mladí reportéri dostali od Stoklasu tip na úspešnú fotografiu: „Páčia sa mi fotky, na ktorých sú ľudia, alebo dotyk s človekom. Foto Dedkov modrý sud (1. miesto 15-18) pôsobí prirodzene, ukazuje nielen problém, ale aj riešenie - zadržiavanie dažďovej vody v praxi.“
„Na fotografii „Myslíme globálne, jeme lokálne“ (3. miesto 11-14) ma zaujala pekná trojrozmerná kompozícia. Rozmyslime si, čo konzumujeme v našich domácnostiach, kde to je kúpené, podporme susedov... Budeme musieť zmeniť svoje myslenie a vzdelávať aj ďalších,“ vyzval divákov fotograf.
GoPro kameru získala 12-ročná Nina Justusová
Porota sa jednomyseľne zhodla na udelení absolútneho 1. miesta Nine Justusovej zo ZŠ Mládežnícka v Púchove, ktorá prihlásila do súťaže celkom sedem fotografií.
Radovanovi Stoklasovi sa páčila aktuálnosť fotografie, technická kvalita (hĺbka ostrosti) a rúško ako vyjadrenie vzťahu medzi človekom a prírodou. Lucia Szabová ocenila rôzne uhly pohľadu na problém klimatickej zmeny v sérii fotografií.
O programe Mladí reportéri pre životné prostredie (YRE – Young Reporters for the Environment)
YRE je medzinárodný environmentálny vzdelávací program, do ktorého je zapojených 45 krajín z celého sveta. Program je primárne cielený na školy, ale v rámci výziev OPEN majú príležitosť zapojiť sa všetci mladí ľudia na Slovensku. Prostredníctvom regionálnych reportáží sa Mladí reportéri snažia zvyšovať povedomie o environmentálnych témach a prinášať návrhy na (prípade realizovať) riešenia. Vyvrcholením každého ročníka je súťaž, v ktorej naši reportéri dosahujú mimoriadne úspechy.
Program koordinuje Centrum environmentálnych aktivít v Trenčíne. Záštitu nad programom má sieť environmentálne-vzdelávacích organizácií Špirála. Viac info na www.mladireproteri.sk a www.yre.global.
„Projekt ´Objekt(ív) 21: Mladí reportéri pre občiansku spoločnosť’ je podporený z programu ACF - Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou“