Tri polárne expedície či Ozónový projekt. To boli začiatky Mladých reportérov

Zakladateľ programu Phillip Saugier (napravo) s jeho prvým žiakom Pedrom Marcellinom (naľavo) na medzinárodnom workshope v Portugalsku. Autorka: Michaela Zenková

Zakladateľ programu Phillip Saugier (napravo) s jeho prvým žiakom Pedrom Marcellinom (naľavo) na medzinárodnom workshope v Portugalsku. Autorka: Michaela Zenková

Počiatky programu Mladí reportéri pre životné prostredie vo svete sa spájajú s veľkým environmentálnym problémom – postupným miznutím ozónovej vrstvy v polárnych oblastiach. Už tom čase existovali mladí ľudia, ktorých problematika životného prostredia zaujímala a chceli sa dozvedieť viac, čo odštartovalo prvotnú myšlienku o programe.

Práca v teréne od prvopočiataku programu

Počas deväťdesiatych rokov sa organizovali vedecké expedície, ktorých cieľom bolo preskúmať problém redukcie ozónovej vrstvy a jeho vývoj. Vďaka práci a motivácii Philippa Saugiera sa v rokoch 1991 a 1992 zorganizovali tri reportérske misie, kde mladí dokumentovali a pozorovali expedície vedcov priamo v teréne. Títo špeciálne vyslaní reportéri komunikovali priamo z terénu s tímami, ktoré ostali u seba doma v šiestich rôznych krajinách. Bol to takzvaný „Ozónový projekt“.

„Môj bývalý učiteľ strávil veľa času presviedčaním mojich rodičov, aby mi na expedíciu dovolili ísť. Keby vedeli, že hrozia útoky ľadových medveďov, nikdy by ma nepustili, mal som len 15 rokov,“ spomína Pedro Marcellino, jeden z prvých účastníkov projektu.

Dohovoriť sa nebolo samozrejmosťou

Reportéri to však nemali také ľahké ako my dnes, pretože medzinárodná komunikácia bola oveľa ťažšia. Internet existoval, no nebol prístupný verejnosti a posielanie emailov nebolo samozrejmosťou. Jedno z mála takto vybavených miest bola Kodanská univerzita, vďaka čomu sa stala komunikačným kanálom vyslancov YRE s miestnymi tímami. Tie však nečakali doma na novinky pasívne. Sami uskutočňovali akcie či rozhovory, aby verejnosti ukázali, ako problém s ozónou vrstvou ovplyvňuje náš život.

Zaujali sme

Pretože aj viac krajín chcelo mať svojich reportérov a mali ambíciu rozšíriť takúto iniciatívu, názov „Ozónový projekt“ sa zmenil na „Mladí reportéri pre životné prostredie“. Jeho myšlienkou bolo vytvoriť sieť mladých investigatívnych reportérov, ktorí budú riešiť enviro problémy vo svojom okolí a budú ich zasadzovať do širšieho globálneho kontextu.

Toto je jeden z mnoha našich príbehov, ktoré vyformovali náš program do dnešnej podoby a je skutočne veľkým potešením, že jeho prvotná investigatívna myšlienka o upovedomovaní problémov na lokálnej úrovni ho stále neopustila.

Meno autora/autorov: 
Mária Jánošíková
Vek autora/autorov: 
19
Škola: 
Střední škola Kostka s.r.o.