Mladí reportéri z Gymnázia M. R. Štefánika v Novom Meste nad Váhom sa celoročne aktívne zapájajú rôznych aktivít a zaujímajú sa o životné prostredie. Tentokrát ich zaujala téma, ktorá je v dnešnej dobe čoraz častejším predmetom diskusie. Biopotraviny. Zistili, že počet ľudí, ktorí vyhľadávajú BIO produkty na Slovensku stúpa, ale ani zďaleka nedosahuje európsky priemer. Rovnako zistili aj to, že väčšina produktov z našich ekofariem končí v zahraničí. Mladí reportéri sa rozhodli nájsť odpoveď na otázku: "Prečo to tak je?".
PUBLICISTIKA
BIO - značka kvality, alebo drahý špás?
Litter more and Litter less / 2. miesto v súťaži Litter Less, článok, 11-14 rokov
Veľmi často chodím nakupovať pre našu domácnosť. Keďže základom zdravia a dobrého jedla sú čerstvé a kvalitné suroviny, rozhodla som sa porovnať zeleninu na polievku.
Majcichovský vinohrad – „Vitajte“ a „Dovidenia“ / 3. miesto v súťaži Litter Less, článok, 11-14 rokov
Som od prírody veľmi zvedavá. Keď je pekné počasie, chodím zo školy v Majcichove domov peši alebo na bicykli, pretože bývam v susednej obci - v Hoste. Ako mladá reportérka, ale zároveň aj zvedavá osôbka sa často zastavím vo vinohrade na konci obce Majcichov.
Majcichovský vinohrad je miesto, ktoré pred niekoľkými rokmi normálne fungovalo a plnilo svoju funkciu. V poslednom období areál vinohradu využíva miestne poľovnícke združenie, ktoré v ňom vybudovalo krmelce pre zver.
Neviditeľná hrozba / 1. miesto v súťaži Litter Less – článok, veková skupina 19-21 rokov
Nič nemá len jeden uhol pohľadu. Rovnako, ako odpad nemusí byť vždy len viditeľným problémom, papierom či plastovou fľašou pohodenou niekde na ulici, nemusí byť ani liek iba pomocníkom a droga nemusí ubližovať iba ľuďom. Igor Bodík, Tomáš Mackuľak a Jaroslav Škubák, traja členovia vedeckého tímu, pedagógovia zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, sa ako prví u nás pustili do podrobného a presného výskumu zastúpenia drog a liečiv v odpadových vodách.
Život pri rieke - je vždy ideálny? / 1. miesto v súťaži Litter Less, článok 15-18 rokov
Okolo rieky Hornád, ktorá preteká naším mestom - Spišskou Novou Vsou, je veľa bytoviek a domov. Pohľad zo stovky okien však nevyzerá ideálne. Na mnohých miestach vidieť PET fľaše, vedrá a na brehoch je hŕba odpadu, ktorá je stále dopĺňaná. Na jednom mieste môžete dokonca nájsť skládku oblečenia, aj napriek tomu, že len o pár metrov ďalej je odpadkový kôš a kontajner. Dokonca už aj kačky si začali zvykať na odpad vo vode. Nemajú problém vyliezť na plastové vedro či kúpať sa medzi fľašami. Dá sa však nejako tomuto stavu zabrániť či predísť?
Posolstvo Niklovej huty / 1. miesto v súťaži Litter Less, 11-14 rokov, článok
Naša moderná spoločnosť produkuje obrovské množstvo odpadov rôzneho druhu a pôvodu vzniku. Odpad je vec, ktorej sa chce jej majiteľ obvykle zbaviť, pretože ju už nepotrebuje ani nevie nijako využiť. Zbaviť sa odpadu ale neznamená vysypať a uložiť ho, kde si kto zmyslí, ale musia sa dodržiavať základné pravidlá. Každý odpad má mať svoje zberné miesto . Domáci odpad sa zhromažďuje v košoch a kontajneroch, rastlinný odpad na záhradách v kompostových bedniach, či kompostárňach a odpad, ktorý produkujú firmy pri výrobe na určených skládkach odpadu.
Slnečné plantáže / 1. miesto v súťaži YRE AWARDS, článok, 15-18 rokov
Posledné roky sa asi najviac spomína dopad ropy a všetkých fosílnych palív na ovzdušie a atmosféru. Témou číslo jedna je ich čisté nahradenie.
Ako obyvatelia Slovenska si určite ako prvé všimneme práve solárne / fotovoltaické, alebo ľudovo povedané slnečné elektrárne, a to jednoznačne kvôli ich kvantitatívnemu zastúpeniu medzi všetkými typmi elektrární na našom území. Ale čo to obnáša?
Ako sa (ne)staráme o naše pamiatky / 2. miesto v kategórii 15-18 rokov v súťaži LITTER LESS
Mohyly sa považujú za stavby dávnych predkov z mladšej doby kamennej. Najčastejšie sa nachádzali okolo ciest, kadiaľ toto spoločenstvo ľudí prechádzalo. Mohyly sa preto považujú za historické umelecké dielo a svedectvo spomínanej doby. Tieto staroveké pamiatky dokazujú, že severovýchodné Slovensko bolo už vtedy obývané ľuďmi - prvými pastiermi a roľníkmi. Neostali po nich sídla, ostali len mohyly, preto si ich musíme vážiť.
Stockholm 2014
Keď sme sa v stredu večer stretli v Trenčíne na vlakovej stanici, nikdy by som nepovedal, že prežijem jeden z najkrajších zážitkov vo svojom živote.
Po noci v penzióne pod Trenčianskym hradom sme sa oddýchnutí vybrali na raňajky. Po nich nasledovala cesta na Viedenské letisko. Tam sme našli spôsob, ako „vybabrať“ so zamračeným počasím. Pred koncom letu sme mali možnosť vidieť západ slnka. Vtedy som si povedal – už sme na severe. Nečakal som ho okolo tretej hodiny popoludní.
Ako sme navštívili „Benátky severu“
Škandinávia, Škandinávia...Toľko ospevovaná oblasť. A už som aj zistila prečo. V januári tohto roku som mala možnosť a česť zúčastniť sa medzinárodného workshopu mladých reportérov vo švédskom Stockholme.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- nasledujúca ›
- posledná »