Pník, ktorý ostal po zrezanom strome v národnom parku, je ukážkou toho, čo dokáže príroda. Stal sa základom, z ktorého vyrastá pestrá paleta rastlín rôznych druhov na veľmi malej ploche - machy, lišajníky, trávy, kvety, papraď, aj mladý semenáčik - strom.
Workshop Tatry 2022
Stolček, prestri sa
Flóra Tatier
Flóra a fauna Tatier je veľmi rozmanitá. Nič nie je krajšie ako čerstvá raná rosa na nádhernej papradi.
Tatry vs turizmus
Na workshope vo Vysokých Tatrách 2022 sme sa cestou na Popradské pleso zhovárali s odborníkmi v oblasti ochrany prírody o dopadoch turizmu na životné prostredie.
Cestou na Popradské pleso
Mladí reportéri skúmali rôzne tatranské témy - stret človeka s medveďom, obnovu lesa po kalamite, ale aj vplyv zasnežovania na prírodu. Cestou obdivovali krásy TANAP-u.
Veterný útok na smreky
Pri veternej smršti v Tatrách v roku 2004 bola zničená väčšina smrekových monokultúr. S odstupom času je zrejmé, že s obnovou lesa si príroda najlepšie poradí sama.
Posmrtný život
Podľa aktivistu, filmára a ochranára Erika Baláža, je aj odumretý strom miestom, ktoré poskytuje domov pre iné živočíchy.
Mŕtvy medzi živými
Aj nešťastie v živote stromu môže predstavovať príležitosť pre život živočíchov, napríklad hmyzu. I keď sa to nezdá, aj mŕtvy strom je dôležitý pre život v miestnej prírode.
Je najlepšie robiť nič?
Botanička Blažena Sedláková zo správy TANAP-u vysvetľuje, aké dopady majú zásahy ľudského faktoru na našu prírodu.
Príroda sa o seba postará
Po kalamite v roku 2004 bola časť území Tatranského národného parku ponechaná bez ľudského zásahu. "Práve tieto miesta sa dokázali najlepšie obnoviť," tvrdí dlhoročný ekológ a ochranár Erik Baláž.