15. Život na pevnine

Vytrvalosť priniesla riešenie, príroda ukázala cestu

Každoročne v Európe predčasne zomrie 300.000 ľudí kvôli znečisteniu ovzdušia. Na vine sú  najmä jemné prachové častice PM 2,5 . Žiaci CZŠ Narnia v Bratislave po šiestich rokoch bádania  našli riešenie, ktoré môže pomôcť bojovať proti tomuto neviditeľnému nepriateľovi. Ich starší spolužiaci pomocou nimi navrhnutých machových kolektorov vyčistili vzduch v triede. Ostala otázka, čo s vonkajším znečistením. Vedeli, že prírodným riešením je mach. Urobiť ho súčasťou školskej záhrady sa ukázalo ako výzva.

Meno autora/autorov: 
Martin Vaško, Timotej Taliga, Jozef Filip, Diana Stránska a Lea Duračková
Veková skupina: 
11-14
Vek autora/autorov: 
11
Škola: 
CZŠ Narnia, Bratislava

Odlesňovanie na vrchu Háj - estetická zmena alebo veľký zásah do lokálnej biodiverzity?

Na tomto úseku lesa bol pred ôsmimi rokmi vykonaný maloplošný clonný rub (vo výmere 2ha). Takéto výruby sú relatívne veľkou záťažou pre lesný ekosystém a zvieratá prichádzajú o svoj prirodzený biotop. Pôda stráca pevnosť a retenčnú schopnosť, čo zvyšuje riziko zosuvov pôdy a záplav. Pokiaľ nie je vyťažené drevo odstránené, hrozí premnoženie škodcov (napr. Ips typographus), ktoré môžu ohroziť okolité porasty. Na danom úseku lesa sa aktuálne vyskytuje prirodzené zmladenie, avšak k porastu ktorý bude plniť všetky funkcie lesa, má desaťročia. Výraznou pomocou by bola umelá obnova lesa, najmä výsadba stromov a individuálna ochrana týchto sadeníc alebo stavba oplotkov na ochranu zmladenia, aj prirodzeného.

Okolie vŕšku Háj pri Dubnici nad Váhom sa mení.

Meno autora/autorov: 
Michal Daniš

Domaniža a jej revolučný prístup k separovaniu plienok

Obec Domaniža ako jediná na Slovensku separuje plienky, čím pomáha domácnostiam s malými deťmi a seniorom znižovať náklady na odpad. Dva roky od zavedenia tohto systému množstvo vytriedených plienok neustále rastie a minulý rok presiahlo desať ton. Oplatí sa obci táto aktivita?

Vložte fotografie
Meno autora/autorov: 
Šimon Dobeš
Veková skupina: 
19-25
Škola: 
Akadémia umení v Banskej Bystrici

Stretnutie s orchideou, ktorá takmer zmizla

Táto vzácna divoká orchidea sa vyskytuje len na približne 13 lokalitách Slovenska na Devínskej Kobyle, v Malých Karpatoch a v južnej časti Strážovských vrchov. Populácie sú pomerne malé, tvorené len niekoľkými jedincami, pričom na lokalitách ako Devínska Kobyla (časť Sandberg) a pri Stupave dosahuje početnosť spolu viac ako sto rastlín. Ochranu tejto orchidey na Sandbergu v Bratislave pomáhajú zabezpečiť pasúce sa kozy, ktoré spásaním lúk zabraňujú ich zarastaniu, čím prispievajú k zachovaniu prirodzeného biotopu tejto vzácnej rastliny.Je vzácne môcť ju vidieť a odfotiť. 

Tichý svedok biodiverzity rastie na Sandbergu vďaka kozám, ktoré udržujú ekosystém, bez ktorého by táto vzácna orchidea vymizla.

Meno autora/autorov: 
Katarína Knapcová

A čo na to lesy?

Počas turistiky v CHKO Biele Karpaty ma zaujal pohľad na les, ktorý svojou rozmanitosťou a rôznymi farbami stromov vyjadroval jedinečnú biodiverzitu. Tento obraz však zároveň pripomína dnešnú realitu, keď stále častejšie pozorujeme výruby lesov a zánik ich prirodzenej rozmanitosti.

Pri prechádzke CHKO Biele Karpaty možno vnímať rozmanitosť prírody na vlastné oči.

Meno autora/autorov: 
Jakub Sadloň

Musíme ich umývať?

Umývanie téglikov z jogurtu znižuje znečistenie recyklačného materiálu a zlepšuje kvalitu recyklácie. Je ale dobré, ak ich umývame čistou vodou? 

Meno autora/autorov: 
Roland Rostás

Z prírody naspäť domov

V prírode mu bolo lepšie! Ľudia hľadajú v lese to, čo na sídlisku nemajú. Mesto, so všetkými svojimi betónovými budovami a ruchom, predstavuje niečo, čo mnohým z nás nevyhovuje. Naše srdcia často túžia po tichu lesa, po slobode, ktorú príroda ponúka.

Meno autora/autorov: 
Jakub Hatina

Zberný dvor je blízko

Nesprávne vyhodený odpad vedľa stojísk v Novej Dubnici ukazuje, že nie všetci pristupujú k separácii zodpovedne, napriek možnosti triedenia a existencii zberných dvorov. Takýto neporiadok nielen znižuje estetiku okolia, ale aj ohrozuje životné prostredie a zdravie. Nadrozmerný odpad, ako nábytok či elektrospotrebiče, patrí na zberný dvor alebo do na to určených kontajnerov a vyžaduje si špeciálne nakladanie. Tento problém ukazuje na neustálu potrebu edukácie a lepšieho prístupu k zberným miestam. Mestá by tiež mali obyvateľov motivovať k správnej likvidácii odpadu. Každý z nás nesie zodpovednosť za čistotu a udržateľnosť prostredia vo svojom okolí. 

Zberný dvor sa nachádza skoro v každom meste či obci, ľudia však naďalej vyhadzujú nadrozmerný odpad ku kontajnerovým stojiskám.

Meno autora/autorov: 
Samuel Nacík a Adélka Václavová