15. Život na pevnine

Otvorená výzva Mladých reportérov vzdeláva pre lepšie triedenie odpadu

Vložil/a Mária Jánošíková dňa 20.04.2021

V poradí už tretia otvorená výzva OPEN III do programu priviedla nové tváre. Aktivita zameraná na lepšie triedenie a minimalizáciu odpadu sa pomaly blíži do finále a zo zvedavých žiakov sa stávajú skúsení reportéri.

Mladí reportéri vymenili foťáky za hrable

CHKO Biele Karpaty je bohatá na lúčnu biodiverzitu. Nachádza sa tu mnoho chránených a vzácnych druhov rastlín i živočíchov. Jedným z nich je i motýľ jasoň červenooký, ktorý potrebuje pre svoj život slnečné lúky. Tie dobrovoľníci z občianskych združení a pracovníci CHKO pravidelne šetrným kosením  kosou alebo lištovou kosačkou a pilením zbavujú výmladkov, aby tam rástla čo najpestrejšia kvetnatá lúka. Výmladky treba z lúky následne hrabaním odstrániť. Neľahké dobrovoľníctvo v kopcoch na priamom letnom slnku okúsili aj Mladí reportéri. Tí sa však práce neboja. Po hrabaní sa takto spokojne vracali z lúky.

Na misii v Bielych Karpatoch si v júli 2020 vyskúšali dobrovoľnícku prácu pri odstraňovaní výmladkov v Krivoklatskej doline.
Meno autora/autorov: 
Ľudmila Slivová, Michal Mazánik

Vršatec obliehaný turistami na štyroch kolesách

Pandémia koronavírusu zaplavila prírodu turistami, ktorí majú záujem odviezť sa autom čo najďalej, až na okraj chránenej oblasti. Miestna cesta v srdci Bielych Karpát, priamo pod povestným hradom Vršatec, sa počas víkendov pravidelne mení na preplnené parkovisko, ako vystrihnuté z rušného centra veľkomesta.
 
Ľudia “vďaka” Covidu objavili krásy pobytu v prírode, ale je potrebné upozorňovať ich, aby sa správali podľa pravidiel ochrany prírody aj podľa základných pravidiel slušnosti, ako na návšteve. Problémom s parkovaním v cenných prírodných územiach by tiež pomohlo dobudovanie cyklotrás, zavedenie víkendových turistických autobusov a odsunutie parkovacích miest ďaleji od hraníc CHKO. 
Nebývalý záujem o pobyt v prírode v dôsledku COVID-19 priniesol negatívne dopady aj pri bráne do CHKO Biele Karpaty.
Meno autora/autorov: 
Ľudmila Slivová a Michal Mazánik

Vtáčí obyvatelia sídlisk

V poslednom desaťročí sa podmienky mestských ekosystémov výrazne menili a doplatilo na to viacero vtáčích druhov. Nemiznú len druhy vo voľnej krajine, ale ohrozené sú aj druhy žijúce v mestách.

Vložte fotografie
Meno autora/autorov: 
Ella Radimská a Júlia Noščáková
Veková skupina: 
15-18
Škola: 
SZŠW Vihorlastká 1O, Bratislava

Napriek počasiu

Z miest sa vytrácajú bicykle kvôli mnohým faktorom: zvýšený počet aút na cestách, málo cyklopruhov, ktoré by boli bezpečné, pohodlie obyvateľov... Pričom jazda bicyklom je  prospešná nielen pre naše zdravie, ale aj pre prírodu. 

S príchodom studených dní mnohí odložia svoje bicykle. Pričom jazda na bicykli nás často zohreje viac ako kúrenie v aute.
Meno autora/autorov: 
Michaela Danišová

Nový život prekvitá, staré spôsoby však stále nezmizli

V regióne Bielych Karpát je viacero ovocných sadov, v ktorých  však niektorí občania pokračujú v starých zvykoch vypaľovania trávy, pri ktorom sa ničí množstvo rastlín a živočíchov, čím sa znižuje celková biodiverzitakrajiny. Tiež hrozí vyššie riziko požiaru.

Meno autora/autorov: 
Sofia Anna Šedová
Veková skupina: 
11-14
Vek autora/autorov: 
13
Škola: 
Gymnázium Dubnica nad Váhom

Z druhej ruky

V malom meste Nová Dubnica sa nachádzajú až tri second-handy. Obyvatelia si na tieto obchody zvykli a rýchlo sa pred nimi začali tvoriť rady. Nakoľko nemajú vo svojom meste žiadny moderný obchodný dom plný značiek, vystačia si aj s touto formou obchodu. Ich výklady sú každý týždeň iné a lákajú aj takých zákazníkov, ktorí predtým second handy odsudzovali. 

Second Handy sú čoraz viac obľúbené. Stačí si len nájsť svoj štýl.
Meno autora/autorov: 
Michaela Danišová

Zákaz vjazdu

Do chránených území je často zakázaný vjazd autom. Zvýšený nápor turistov počas pandémie však spôsobil, že turisti do týchto území vstupovali aj autami. Nevideli často značky, ktoré sú už staré či neaktuálne. 

Do chránených území často vedú cesty. Značky na týchto cestách však buď často chýbajú alebo pomaly splývajú s prírodou.
Meno autora/autorov: 
Lukáš Vrzoň

Netopierí príbeh

Ľudia dlhodobo odstraňovali z lesov staré stromy, čím spôsobili presun netopierov a niektorých druhov vtákov do miest. V súčasnosti premeny domov a ich zatepľovanie ničí aj sídliskové príbytky netopierov. Preto ochranári presadzujú riešenia, ktoré umožňujú netopierom existovať a zároveň nebudú problémom pre obyvateľov sídlisk. Pomôcť môže každý z nás. Ako?

Meno autora/autorov: 
Júlia Noščáková a Hana Noščáková
Veková skupina: 
15-18
Vek autora/autorov: 
Júlia 15 rokov a Hana 16 rokov
Škola: 
SZŠW Vihorlatská 10, Ba a SOŠPg Bullova 2, Ba

Obľúbená trasa

Všetky turistické chodníky či cyklotrasy v okolí mesta Nová Dubnica sú zamorené odpadom. Ten zbierajú väčšiou dobrovoľníci. Počas pandémie vzrástol záujem o okolie mesta, no prírodu nenavštívili vždy dobrí turisti. Často išlo u ľudí, ktorí len hľadli miesto, kde si vypijú pivo, keď ich pohostinstvo bolo zatvorené. A odpad tam zostal.

Počas pandémie vzrástol záujem o cyklistiku. Škoda, že nevzrástol záujem o naše životné prostredie.
Meno autora/autorov: 
Michal Horník