11. Udržateľné mestá a komunity

Pred očami sa nám zazelenalo – Zelený priestor

Voňavé bylinky, malé záhradky a zelené stromy sa v centre mesta už často nevidia. 11 SDG cieľ ktorý hovorí o Udržateľných mestách a obciach našiel svoje uplatnenie aj v mysliach ľudí z komunitného centra Priestor. Znečistený a zabudnutý roh ulice zmenili na Zelený Priestor. Podľa slov Mirky Sabovej Dudášovej je KC Priestor, nielen fyzický, ale aj mentálny priestor na inšpirovanie sa a získanie novej sily. A inšpirácia na tvorbu sa výborne čerpá najmä vonku. Práve preto vznikol Zelený Priestor. O ceste k dobrovoľnícky vytvorenému kúsku zelene v našom meste nám Mirka porozpráva v dnešnom rozhovore.

Čo je to Priestor?

Re-use centrum: Malé kroky k veľkým zmenám

Študenti bratislavskej CZŠ Narnia sa rozhodli bojovať proti plytvaniu a ničeniu vecí tým, že založia reuse centrum priamo v škole. Tento projekt vznikol ako reakcia na rastúci problém plytvania a ničenia vecí, ktorý si  všimli vo svojom okolí.

Vložte fotografie
Meno autora/autorov: 
Bela Olexova, Ema Lorencovicova, Ema Gondzurova, Jakub Gadomsky, Nina Nehilova, Julia Saktorova, Natália Pospiš, Monika Ihringová, Simona Gerhátová
Veková skupina: 
11-14

Vytrvalosť priniesla riešenie, príroda ukázala cestu

Každoročne v Európe predčasne zomrie 300.000 ľudí kvôli znečisteniu ovzdušia. Na vine sú  najmä jemné prachové častice PM 2,5 . Žiaci CZŠ Narnia v Bratislave po šiestich rokoch bádania  našli riešenie, ktoré môže pomôcť bojovať proti tomuto neviditeľnému nepriateľovi. Ich starší spolužiaci pomocou nimi navrhnutých machových kolektorov vyčistili vzduch v triede. Ostala otázka, čo s vonkajším znečistením. Vedeli, že prírodným riešením je mach. Urobiť ho súčasťou školskej záhrady sa ukázalo ako výzva.

Meno autora/autorov: 
Martin Vaško, Timotej Taliga, Jozef Filip, Diana Stránska a Lea Duračková
Veková skupina: 
11-14
Vek autora/autorov: 
11
Škola: 
CZŠ Narnia, Bratislava

Pomáhaj, dovolenkuj a miluj

Farma Øverland Andelslandbruk je prvou komunitou podporovanou farmou (CSA) v Nórsku neďaleko Osla. Záujemci o biopotraviny, ktoré sa tu pestujú, si predplácajú členstvo na farme a podľa jeho výšky môžu pravidelne odoberať určité množstvo ovocia, zeleniny či byliniek. Farma žije každý deň – záujemci si chodia svoje potraviny často nazbierať sami priamo z poľa alebo sem chodia tráviť svoj voľný čas a oddychovať. K dispozícii sú im nielen farmári, ale aj dobrovoľníci z medzinárodného programu WWOOF, ktorí sem chodia výpomocou na farme netradične tráviť svoje leto a spoznávať Nórsko inými očami.

Na dovolenke vieme lokálnej komunite pomôcť aj inak ako peniazmi – prácou na ekofarme za ubytovanie a stravu z biopotravín u majiteľov.

Meno autora/autorov: 
Mária Jánošíková

Domaniža a jej revolučný prístup k separovaniu plienok

Obec Domaniža ako jediná na Slovensku separuje plienky, čím pomáha domácnostiam s malými deťmi a seniorom znižovať náklady na odpad. Dva roky od zavedenia tohto systému množstvo vytriedených plienok neustále rastie a minulý rok presiahlo desať ton. Oplatí sa obci táto aktivita?

Vložte fotografie
Meno autora/autorov: 
Šimon Dobeš
Veková skupina: 
19-25
Škola: 
Akadémia umení v Banskej Bystrici

Musíme ich umývať?

Umývanie téglikov z jogurtu znižuje znečistenie recyklačného materiálu a zlepšuje kvalitu recyklácie. Je ale dobré, ak ich umývame čistou vodou? 

Meno autora/autorov: 
Roland Rostás

Zberný dvor je blízko

Nesprávne vyhodený odpad vedľa stojísk v Novej Dubnici ukazuje, že nie všetci pristupujú k separácii zodpovedne, napriek možnosti triedenia a existencii zberných dvorov. Takýto neporiadok nielen znižuje estetiku okolia, ale aj ohrozuje životné prostredie a zdravie. Nadrozmerný odpad, ako nábytok či elektrospotrebiče, patrí na zberný dvor alebo do na to určených kontajnerov a vyžaduje si špeciálne nakladanie. Tento problém ukazuje na neustálu potrebu edukácie a lepšieho prístupu k zberným miestam. Mestá by tiež mali obyvateľov motivovať k správnej likvidácii odpadu. Každý z nás nesie zodpovednosť za čistotu a udržateľnosť prostredia vo svojom okolí. 

Zberný dvor sa nachádza skoro v každom meste či obci, ľudia však naďalej vyhadzujú nadrozmerný odpad ku kontajnerovým stojiskám.

Meno autora/autorov: 
Samuel Nacík a Adélka Václavová

Tu bol potok

Potok v Novej Dubnici, kedysi významný prvok miestnej prírody, dnes vyschol v dôsledku sucha a klimatických zmien.  Zdá sa, že aj malé vodné toky sú ohrozené, čo má negatívny vplyv na celý ekosystém a biodiverzitu. Budúcnosť tohto vodného toku je neistá – či už kvôli ďalšiemu poklesu hladiny podzemných vôd, alebo kvôli nedostatku zrážok v nasledujúcich mesiacoch. Zároveň to vyvoláva obavy o ekologický stav miestneho prostredia a o to, ako sa môžu takéto zmeny dotknúť miestnej fauny a flóry. Obnova závisí od lepšej ochrany vodných zdrojov a ekologických opatrení. Je čas prehodnotiť hospodárenie s vodou, aby sme zabránili podobným problémom v budúcnosti. 

 

 

V Novej Dubnici je iba jeden malý vodný tok, ktorého budúcnosť je však neistá. Začiatok roka bez dažďa či snehu zapríčinil, že potok vyschol.

Meno autora/autorov: 
Adéla Václavová

Z betónu do zelene

V Trnave sa betónový most, ktorý kedysi nezdobili žiadne rastliny, stal symbolom environmentálneho úsilia mesta. Mesto sa rozhodlo zasadiť zeleň priamo na tento most, čím sa pokúsilo o zlepšenie estetiky a podporu biodiverzity v urbanizovanom prostredí. Tento krok nie je len o zlepšení vzhľadu, ale aj o vyrovnávaní negatívnych dopadov mestského rozvoja. Zeleň na moste prináša nielen vizuálnu hodnotu, ale aj podporu pre prírodné ekosystémy. Trnava tak ukazuje, že aj malými zásahmi v mestskom prostredí je možné vytvoriť priestor pre prírodu.

Betónový most v Trnave, ktorý bol kedysi úplne bez zelene, je dnes vďaka renovácií takmer celý porastený rastlinami.

Meno autora/autorov: 
Viktória Danišová