10. Zníženie nerovností

Cena za teplo

Keď v  oblastiach, kde si ľudia nemôžu dovoliť finančne nákladné vykurovanie domov, spaľujú všetko dostupné, aby sa zahriali, dotýka sa to nás všetkých. Cenou za teplo domova je znečistený vzduch s priamym dopadom na zdravie a kvalitu života všetkých. Energetická chudoba sa u nás týka 5,7% obyvateľov, ktorí žijú v nedostatočne vykurovaných príbytkoch, čo je 309.000 obyvateľov, no cítime ju všetci. So zvyšujúcimi sa cenami energií a nákladov na život pribúda domácností, ktoré sa musia s problémom energetickej chudoby vysporiadať. A s nimi pribúda aj znečistenie v ovzduší. Riešením sú programy obnov budov, izolácií únikov tepla, ale hlavne sociálny program a podpora.

Každý dvadsiaty človek na Slovensku žije v nedostatočne vykurovanej domácnosti.

Meno autora/autorov: 
Júlia Noščáková

Malá cena, veľká hodnota

11-ročná Simona cestou zo školy stretla matku so synom, ktorí vyberali zo žĺteho kontajnera zálohované fľaše a plechovky. Ich odovzdanie do automatu im zabezpečí financie na stravu. Mladá reportérka im priniesla PET obaly, ktoré sa nechce žiakom odnášať do vzdialených automatov a tak zorganizovali ich zber priamo v škole do špeciálnej nádoby, raz do týždňa ich odnášajú a peniaze darujú.

Meno autora/autorov: 
Simona Gerhátová a Zuzana Chamrazová
Veková skupina: 
11-14
Vek autora/autorov: 
11
Škola: 
CZŠ Narnia, Bratislava

Malá cena, veľká hodnota

Od 1.1. 2022 bol na Slovensku spustený systém zálohovania plastových obalov a plechoviek na nápoje. Dajú sa kúpiť všade, vrátiť ale len vo vymedzených automatoch, ktoré sú ale často aj kilometre vzdielané. Navyše, automatov je málo a bývajú plné. Ľudia tak hádžu obaly v lepšom prípade do kontajnerov na plasty, ktorých je dostatok, alebo len tak na zem.

Pri odchode zo školy si reportérka všimla matku s dospelým synom, ktorí mali veľké tašky a zastavili sa pri kontajneri. Ukázalo sa, že sa snažia zachrániť mierne pokrčené, no nie znehodnotené obaly. Tie potom odnášajú a v automate menia za finančný obnos na kúpu potravín.

Keďže v škole zhromažďujú práve zálohované obaly z bufetu, ktoré žiaci nepovažujú za efektívne nosiť do vzidaleného automatu, vrátila sa reportérka do školy a priniesla im nepoškodené obaly vo  vreci. Poďakovali sa a dohodli, že v konkrétnom čase budú reportéri prinášať nazbierané obaly ku kontajneru, kde sa stretnú a odovzdajú im ich.

Obaly, ktoré sú žiakom v škole "na ťarchu" sú tak pomocou pre tých, ktorí si za ne zabezpečia základné potraviny. Reportéri sa rozhodli vymyslieť systém, ktorí by takto pomohol viacerým a viacerých miestach.

Žena so synom, ktorí nemajú dostatok finančných prostriedkov, pátrajú v kontajneri po zálohovaných obaloch. Každý cent za vrátenie sa počíta.

Meno autora/autorov: 
Simona Gerhátová

Temná stránka zimného osvetľovania skleníkov

Asimilačné osvetlenie skleníkov je spôsob, ako zabezpečiť pestovanej zelenine podmienky rastu a zeleniny počas celého roku, teda aj v zime.

Napriek využitiu studeného LED osvetlenia, ktoré je šetrnejšie, svetelný smog ním tvorený radikálne mení životné prostredie rastlinám a živočíchom (teda aj človeku), závislým od denného cyklu svetla a tmy a spôsobuje problémy - s oddychom, spánkom, ochranou pred predátormi. Tie majú dopad na zdravie.

Paradoxne tak zelenina, ktorú ľudia pestujú pre zdravý životný štýl po celý rok, má negatívny dopad nielen na ich zdravie, ale rovnako aj na všetko živé v okolí niekoľkých km od zdroja osvetlenia. 

Meno autora/autorov: 
Júlia Noščáková, Ella Radimská a Hana Noščáková
Veková skupina: 
15-18
Vek autora/autorov: 
16, 15, 18
Škola: 
OA Račianska, Bratislava a Gymnázium L.Novomestského, Bratislava, SOŠPG Bulllova, BA

Na tŕňoch ustlané

Pestovanie kvetov v rozvojových krajinách, ako napríklad Keňa, ponúka prácu viac ako pol milióna obyvateľom, avšak za najnižší možný plat, ktorý je garantovaný štátom. Najčastejšie takúto prácu vykonávajú ženy. Pred sviatkami - Sv. Valentín či MDŽ - pracujú aj viac ako 16 hodín denne.

Kvety sa chemicky upravujú látkami, ktoré môžu byť pre človeka nebezpečné a v Európe a USA sú dokonca zakázané. Pracovníčky častokrát nemajú na sebe ani len rukavice a práca v tomto toxickom prostredí často vedie až k tomu, že tehotné ženy potratia alebo ich narodené deti trpia rôznymi poruchami.

Na vypestovanie jednej ruže v Keni sa spotrebuje 5 litrov vody. Keď si kúpite kyticu z 5 ruží, už je spotrebovaných 25 litrov. Ženy samy prístup k pitnej vode nemajú. Za celý rok sa z Kene do EÚ vyvezie 160 000 ton kvetov... Koľko je to vody ročne? A koľko žien dostane nespravodlivú mzdu?

Čo tak obdarovať ženy inak? Vymeniť vecné dary za skutočnú pomoc manželke v domácnosti, či s deťmi. Nájsť iný spôsob, ako podporiť rozvojové krajiny. Je na mieste hľadať alternatívy pod značkou Fair Trade či GGN (certifikované farmárstvo) a nahradiť tak kúpu ruží v supermarketoch za minimálne ceny takými, kde je garantované, že pracovníčky dostávajú zaslúženú mzdu a pracujú v bezpečných podmienkach.

V čase sviatkov idú kytice "za lacný peniaz" na odbyt.

Meno autora/autorov: 
Marianna Antaleczová

Čo stoja spoločnosť obedy zadarmo

V minulom školskom roku si reportérky z vtedajšej 5A všimli, že v ich školskej jedálni okrem obedov „na tácke“ podávajú p.kuchárky prichádzajúcim ľuďom aj obedy balené v jednorazových plastových obaloch.

Vložte fotografie
Meno autora/autorov: 
Valentína Šatánková, Lea Kocúrová, Izabela Beganová,Ella Mauldin,
Veková skupina: 
11-14
Škola: 
CZŠ Narnia, Beňadická 38, Bratislava

Tajný život trhoviska

Verejné trhovisko Miletičova, Bratislava, 12.12.2018. Fotografia zachytáva unikátny spôsob, akým si poradili s plytvaním ovocím a zeleninou niektorí predajcovia.

Meno autora/autorov: 
Hana Noščáková