1. Žiadna chudoba

Dobrý skutok bez záťaže

Každý z nás má určite doma v šatníku oblečenie, ktoré mu je už malé, alebo ho nechce viac nosiť. Namiesto toho, aby ho ľudia zahodili, môžu oblečenie zaniesť do charity či iného skladu oblečenia, ktorý pomáha ľudom v núdzi alebo bez domova. Keďže sa oblečenie bude ďalej nosiť, zníži sa nákup nového oblečenia a využije sa aj to oblečenie, ktorého sa niekto už chcel zbaviť. Takto sa ekologicky zbavíme oblečenia dobrým skutkom pre iných.

 

Keď vytriedite šatník, pomôžete sebe, iným, aj planéte

Meno autora/autorov: 
OLiver Brunner

Cena za teplo

Keď v  oblastiach, kde si ľudia nemôžu dovoliť finančne nákladné vykurovanie domov, spaľujú všetko dostupné, aby sa zahriali, dotýka sa to nás všetkých. Cenou za teplo domova je znečistený vzduch s priamym dopadom na zdravie a kvalitu života všetkých. Energetická chudoba sa u nás týka 5,7% obyvateľov, ktorí žijú v nedostatočne vykurovaných príbytkoch, čo je 309.000 obyvateľov, no cítime ju všetci. So zvyšujúcimi sa cenami energií a nákladov na život pribúda domácností, ktoré sa musia s problémom energetickej chudoby vysporiadať. A s nimi pribúda aj znečistenie v ovzduší. Riešením sú programy obnov budov, izolácií únikov tepla, ale hlavne sociálny program a podpora.

Každý dvadsiaty človek na Slovensku žije v nedostatočne vykurovanej domácnosti.

Meno autora/autorov: 
Júlia Noščáková

Na tŕňoch ustlané

Pestovanie kvetov v rozvojových krajinách, ako napríklad Keňa, ponúka prácu viac ako pol milióna obyvateľom, avšak za najnižší možný plat, ktorý je garantovaný štátom. Najčastejšie takúto prácu vykonávajú ženy. Pred sviatkami - Sv. Valentín či MDŽ - pracujú aj viac ako 16 hodín denne.

Kvety sa chemicky upravujú látkami, ktoré môžu byť pre človeka nebezpečné a v Európe a USA sú dokonca zakázané. Pracovníčky častokrát nemajú na sebe ani len rukavice a práca v tomto toxickom prostredí často vedie až k tomu, že tehotné ženy potratia alebo ich narodené deti trpia rôznymi poruchami.

Na vypestovanie jednej ruže v Keni sa spotrebuje 5 litrov vody. Keď si kúpite kyticu z 5 ruží, už je spotrebovaných 25 litrov. Ženy samy prístup k pitnej vode nemajú. Za celý rok sa z Kene do EÚ vyvezie 160 000 ton kvetov... Koľko je to vody ročne? A koľko žien dostane nespravodlivú mzdu?

Čo tak obdarovať ženy inak? Vymeniť vecné dary za skutočnú pomoc manželke v domácnosti, či s deťmi. Nájsť iný spôsob, ako podporiť rozvojové krajiny. Je na mieste hľadať alternatívy pod značkou Fair Trade či GGN (certifikované farmárstvo) a nahradiť tak kúpu ruží v supermarketoch za minimálne ceny takými, kde je garantované, že pracovníčky dostávajú zaslúženú mzdu a pracujú v bezpečných podmienkach.

V čase sviatkov idú kytice "za lacný peniaz" na odbyt.

Meno autora/autorov: 
Marianna Antaleczová

Konferencia BIOMIMIKRY predstavila pedagógom nové vzdelávacie materiály

Tridsiatka účastníkov, primárne pedagógov z celého Slovenska, sa inšpirovala prírodou priamo z jej zdrojov - u zvierat na pôde bojnickej zoologickej záhrady.

Novovešťania žiadajú zlepšenie zberu starého šatstva

V Spišskej Novej Vsi majú obyvatelia možnosť staré oblečenie recyklovať prostredníctvom zberných nádob, ktoré sú však často terčom rabovania a poškodzovania. Mesto rieši tento problém znižovaním počtu kontajnerov.

Vložte fotografie
Meno autora/autorov: 
Ľudmila Slivová, Timea Dimitrovova
Veková skupina: 
15-18
Škola: 
Spojená škola, Dominika Tatarku 4666/7, 058 01 Poprad, Gymnázium, Školská 7, 052 01 Spišská Nová Ves

Spokojnosť máme v rukách

Dobrovoľná skromnosť by sa mala udomácnoť v našich srdciach. Nakupovať nevyhnutné. Iba to, čo potrebujem. Nie čo chcem. Čo teraz chceme, neskôr sa stane odpadom. 

Robíme veľké nákupy, míňame peniaze, nosíme veľa (nepotrebných?) vecí domov. Vtedy sme spokojní a šťastní?

Meno autora/autorov: 
Barbora Svitková

Na love

Prevažnú časť odpadu tvoria plastové fľaše, avšak tok rieky občas priplaví predmety, ktoré ľudia zo sociálne vyčlenených komunít vedia ešte využiť. Je na škodu, že fungovanie spoločnosti nie je zatiaľ nastavené tak, aby sa použité veci, ktoré jedna skupina ľudí už nepotrebuje, dostali k tým, ktorí ich radi opätovne použijú.

Skupinka obyvateľov v Spišskej Novej Vsi loví predmety zadržané pred vstupom do malej vodnej elektrárne na toku rieky Hornád.

Meno autora/autorov: 
Adriána Henčeková

Na nákupe po meste

Rovnako ako my, ľudia so strechou nad hlavou, aj tí bez nej sa snažia prežiť a žiť "dobrý" život v rámci ich možností. Ak stretnete na ulici bezdomovca, neobídte ho. Ak vás poprosí o drobné dajte mu aj viac. Aj bezdomovci sú ľudia a my by sme im mali pomáhať najviac ako sa dá.

Rovnako ako my, ľudia so strechou nad hlavou, aj tí bez nej sa snažia prežiť a žiť "dobrý" život v rámci ich možností.

Meno autora/autorov: 
Kristián Palko