Čo si predstavíme zvyčajne pod pojmom odpad? Pravedepodobne obal od cukríkov, potravín či zvyšky jedla. Odpad však ide "za" to a často je aj neviditeľný. Pozvývame vás preskúmať odpad v širších súvislostiach v rámci jesennej reportérskej výzvy!
Cieľom jesennej výzvy je zamyslieť sa nad opadom, respektíve nepotrebnými vecami v širšom kontexte, premýšľať nad svojou spotrebou, vnímať odpad v širších súvislostiach, ale aj hľadať spôsoby, ako mu predchádzať a popritom si vyskúšať prácu reportéra. Nezabudnite nás teda potom o výsledkoch svojho bádania informovať, či už v podobe krátkeho článku, minútového videa, fotografie s popisom alebo fotoreportáže. Aktivita je určená všetkým školám v programe, primárne ju však odporúčame novým školým. Svoje príspevky zdieľajte na sociálnych sieťach s heštegom #odpadvsuvislostiach #envipak #yresk a nahrajte ich na web Mladých reportérov www.mladireporteri.sk.
Výzva prebieha od 8. októbra do 30. novembra. Víťazné tímy a jednotlivici budú odmenení pozvánkou na fotoworkshop v posledný januárový týždeň 2025 s profesionálnym lektorom. Najlepšie príspevky z jesennej výzvy vyberie Katarína Kretter (ENVI-PAK), Jana Sásfaiová (ENVI-PAK) a Radovan Stoklasa (REUTERS). Spoločné vyhodnotenie prebehne 16. decembra online webinárom.
Keďže odpad je veľmi široká téma, ponúkame vám štyri tematické okruhy, ako sa dá na odpad nazerať v inom merítku a kontexte. Jednotlivé tématické okruhy slúžia na inšpiráciu.
1. Vplyv odpadu na ekosystémy a životné prostredie (téma roka: obnova ekosystémov)
Téma nadväzuje na hlavnú tému roka vyhlásenú medzinárodnou kanceláriou, a to Obnova ekosystémov. Otázky, nad ktorými môžete v rámci tohto bloku premýšľať, sú: Ako odpad/znečistenie vplýva na ekosystémy? Prečo je dôležité predchádzať vzniku odpadu a ako to môžeme robiť?
Inšpirácia na témy:
-
Obnova ekosystémov a šetrenie zdrojov - napr. varenie bez odpadu, minimalizácia potravinového odpadu, vegetariánska strava
-
Ako sa rodia mikroplasty a kde sa s nimi môžeme stretnúť?
-
Prečo je potrebné predchádzať znečisteniu vody použitým kuchynským olejom, liekmi a farmaceutickými produktmi, či nevhodnými čistiacimi a pracími prostriedkami, ktoré sú spláchnuté do vody?
-
Ako toxické chemikálie z cigaretových ohorkov môžu kontaminovať vodu a pôdu?
-
Aký je vplyv ťažkých kovov z elektroodpadu na vodu či pôdu?
-
Aký je vplyv psích výkalov na životné prostredie?
-
Ako vplýva na okolité prostredie solenie chodníkov v zime?
2. Premena “odpadu na poklad”: Čo je upcyklácia a ako dať starým veciam druhú šancu?
Poznáš zmysluplný projekt vo svojom okolí, ktorý využíva starý nepotrebný materiál na niečo užitočné? Zmapuj ho a povedz nám o ňom!
Inšpirácia:
-
Plastic guys: dizajnový nábytok z plastového odpadu
-
Sobi eco: tašky, obaly z textilného odpadu
-
Maneo Tech: lavičky a podlahy z plastového odpadu
-
MYCO: obaly z hubového mycélia a odpadových látok
3. Premeny starého na nové v širšom kontexte alebo “recyklujeme priestor”
Hľadáme inšpiratívne lokálne projekty premeny starých miest na nový účel!
Inšpirácia:
4. Osvetová akcia vo verejnom priestore
Povzbudzujeme vás usporiadať malú osvetovú akciu spojenú so zbieraním odpadu (park, lesopark, les, námestie, breh rieky, priestor pred školou)
Možné ciele akcie:
-
osveta proti litteringu
-
vysvetlenie prínosov zálohového systému
-
dopad odpadu na ekosystém
-
inšpirácia v komunite (škole, obci, meste,...)
-
význam separácie a recyklácie odpadu
Do výzvy sa môžu zapojiiť jednotlivci, ale aj tímy zložené z maximálne 3 žiakov. Počet príspevkov za jednotlica alebo tím je maximálne 5. Pri výbere sa porota bude pozerať na atraktivitu, inovatívnosť témy alebo kreatívny spôsob spracovania už známej témy, technickú kvalitu príspevku, jeho príbeh, prípadne správu, ktorú sa snaží odovzdať a akým spôsobom bol odprezentovaný na sociálnych sieťach.
V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať na yreslovakia@gmail.com.