Separovaný zber

Žiaci vedia, čo kam patrí. Ukázali to vo vyše sto príspevkoch

Otvorená reportérska výzva Vieme, čo kam patrí je na konci. Za uplnyulých päť týždňov sa venovalo jedenásť tímov témam ako plastové obaly od jedla, recyklácia zubných kefiek, ale aj zero waste životný štýl.

Zálohová-NIE

Nový systém zálohovania plechoviek a plastových fliaš na Slovensku je pomerne úspešný. Avšak, nie všetky fľaše či plechovice prístroj určený na výkup zoberie. Jasný symbol "Z" musí niesť každý vratný výrobok, inak ho stroj vyradí. Mnohí zákazníci si však tento symbol nevšímajú a do prístroja tlačia aj nezálohované obaly. Tie prístroj nezoberie a nahnevaný zákazník ich často necháva v predajni a frustrovaný odchádza preč. V prevádzkach sa tak denne hromadia fľaše a plechovice, ktoré musí obsluha odstraňovať vlastnými kapacitami. Vyriešilo by tento problém umiestnenie košov na triedený odpad v blízkosti prístrojov určených na výkup? Alebo by pomohlo skôr vzdelávať neporiadnych ľudí a pripomenúť im, že si majú svoj odpad odniesť do svojho koša? 

Nový systém zálohovania plechoviek a plastových fliaš na Slovensku je pomerne úspešný. Mnohí si však stále nezvykli nerobiť neporiadok.

Meno autora/autorov: 
Peter Vavrinec

Otvorená výzva Mladých reportérov vzdeláva pre lepšie triedenie odpadu

Vložil/a Mária Jánošíková dňa 20.04.2021

V poradí už tretia otvorená výzva OPEN III do programu priviedla nové tváre. Aktivita zameraná na lepšie triedenie a minimalizáciu odpadu sa pomaly blíži do finále a zo zvedavých žiakov sa stávajú skúsení reportéri.

V Bolešove a Košeci našli recept na minimalizáciu odpadu

Slovenské domácnosti produkujú stále viac odpadu, a to aj napriek triedeniu. Obrovskú záťaž spôsobujú jednorazové obaly a celkovo konzumný životný štýl. Kde sa budú tieto odpady ukladať potom, ako sa vyčerpá kapacita skládok?

Vložte fotografie
Meno autora/autorov: 
Krisztina Kocsis, Mária Jánošíková, Michal Mazánik
Veková skupina: 
19-25
Škola: 
Bilingválne Gymnazium C. S. Lewisa, Střední škola Kostka

Veľké sústo pre koše

Niektoré eshopy ponúkajú priamo pri objednávke možnosť požiadať o balenie do recyklovaného obalu. Nie všetci však takto myslia, a preto by malo viac predajcov poskytovať túto alternatívu svojim zákazníkom.  A zároveň nemusíme hneď krabice z našich doručených objednávok vyhadzovať. V našom okolí sa možno nachádza obchod či podnik, ktorý rád použije materiál, v ktorom nám prišiel balík pri vlastnom fungovaní alebo sa ho môžeme znova využiť my.  Ak sa však v našej domácnosti nenájde využitie pre takúto krabicu, je dôležité si zapamätať ako ju správne odhodiť do koša. 

Prázdne krabice sa nemusia vždy vyhodiť, možno pomôžu iným. Avšak, keď už krabice putujú do koša, je dôležité, aby sme ich rozložili

Meno autora/autorov: 
Radka Lamačková

Čo nám pribalila pandémia?

Už viac ako rok sme doma. Kvôli opatreniam obchody zatvorili, a preto boli majitelia nútení v krátkom čase sa prispôsobiť vrtochom pandémie. Obchodníci riešili, ako svoje produkty dostať k zákazníkom: zriaďovali eshopy, sklady, učili sa baliť a posielať balíky.

Vložte fotografie
Meno autora/autorov: 
Radka Lamačková
Veková skupina: 
11-14
Škola: 
Súkromná základná škola Nová Dubnica

Spravodlivosť v platbe za odpad

Pre mnohých je vidina čistej planéty dostatočná na to, aby sa pustili do separovania. Na druhej strane sú tu ľudia, ktorých treba motivovať iným spôsobom.

Vložte fotografie
Meno autora/autorov: 
Veronika Jenčová, Alexandra Dzurillová
Veková skupina: 
15-18
Škola: 
Gymnázium Jána Adama Raymana