Odštartovali sme nový ročník programu v Spišskej Novej Vsi

Mladí reportéri sa stretli v Spišskej Novej Vsi. Autor: Adriána Henčeková
Príklad reportáže z workshopu
Príklad reportáže z workshopu
Na workshop dorazili aj noví študenti a pedagógovia. Autor: Adriána Henčeková
Koordinátori v skratke predstavili aj nový projekt OBJEKTív 21

Čitajte tiež


Mladí reportéri sa stretli v Spišskej Novej Vsi. Autor: Adriána Henčeková

Žiaci a učitelia so záujmom o program Mladí reportéri pre životné prostredie a ochotou robiť veci nad rámec vyučovania sa zišli z rôznych kútov Slovenska na workshope 7. novembra.  Konal sa  v reprezentatívnej aule Gymnázia na Školskej ulici.

 

Po zvítaní sa so starými známymi, ale aj zoznámení sa s nováčikmi sme sa usadili, aby sme si mohli vypočuť krátky predslov našich koordinátorov. Klaudia a Rišo Medalovci, spolu s Aďkou Henčekovou a Matejom Majerským na úvod predstavili program, pre nových účastníkov. Tí zistili, čo vlastne znamená byť mladým reportérom. Dozvedeli sme sa aj o novom projekte Objektív 21 vďaka edukačnému videu, ktoré nám Matej pustil. Video bolo o klimatickej zmene, čo je aj prvým bodom projektu. Priestor bol aj na diskutovanie o témach budúcoročných súťažných príspevkov. ,,Skvelé bolo to, že sme mohli klásť otázky ohľadom súťaže a organizátori nám pomáhali a usmerňovali nás,“ hovorí žiačka Gymnázia sv. Tomáša Akvinského v Košiciach, Barbora Šoltisová.

Hovorili sme aj o väčších ekologických problémoch, ktoré sa týkajú celého sveta, no prioritou pre nás bolo zamerať sa na tie lokálne. A tak,sme vypočuli pokyny k foto-workshopu v uliciach mesta a po pár pokynoch sa vybrali do terénu. Našou úlohou bolo pridať na sociálnu sieť príspevok s popisom, ktorý by poukazoval na problémy, každodenný život či dobré príklady v Spišskej Novej Vsi. Hľadali sme ich v centre mesta, v parku, či na miestnom trhovisku. Väčšina z nás vytvorila mini reportáž, ktorá sa skladala z fotky a krátkeho popisu a publikovali ich na Facebook alebo Instagram. Spoločne sme si prezreli naše kreatívne výtvory a skúsenejší reportéri radili ostatným, ako príspevky do budúcna vylepšiť a vecnými cenami odmenili tie najlepšie.

Neskôr nás už čakal iba skvelý obed v školskej jedálni, po ktorom nasledovalo lúčenie a cesta domov.
Pani Eva Križanovičová, učiteľka základnej školy v Kostoľanoch nad Hornádom, sa na záver podelila o svoje dojmy z workshopu: ,,Reportéri boli týmto praktickým seminárom nadšení a my už vymýšľame témy na súťažný článok a nápady na reportážnu fotografiu. Osobne som hlavne rada, že sa medzi mladými ľuďmi stále častejšie otvára otázka životného prostredia, že sú ochotní poukazovať na problémy a aktívne ich riešiť." 

Video si môžete pozrieť tu: https://www.youtube.com/watch?v=yrcbEfxn-AU&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1No13_1MFwAnDhtqqAAN9KT235D6O2injmBK5SOUTrdEepNBtP9TFm5Ms

Meno autora/autorov: 
Timea Dimitrovová
Vek autora/autorov: 
16
Škola: 
Gymnázium, Školská 7, Spišská Nová Ves