Prírodné záhrady, ekofarmy či bezobalové obchody. Mladí reportéri pre životné prostredie aj tento rok pracovali s Ekomapou TSK, na ktorej tieto aj ďalšie typy bodov nájdete. Spoznali vďaka nej lepšie svoj kraj a dozvedeli sa niečo nové o biodiverzite.
Súčasťou projektu Z triedy na záhradu s Ekomapou TSK bolo niekoľko aktivít. O 3 vybraných bodoch Ekomapy natočili Mladí reportéri krátke videá, čím nadviazali na minuloročnú mini-sériu Po stopách Ekomapy TSK. V aktuálnom roku zavítali do rôznych kútov Trenčianskeho kraja – Beckova, Bošáce či Moravského Lieskového.
Prehľad videí:
Žiaci tvorili reportážne statusy a na workshope sa vzdelávali o biodiverzite
Vyvrcholením projektu bol aj tento rok workshop, ktorý sa odohral práve v spomínanom E.K.O. centre ŽiTo v SÝPKE.
„Na workshop sme pozvali žiakov a žiačky zo 6 škôl, ktorí sa zapojili do výzvy, navštívili body Ekomapy a napísali o nich krátke príspevky s fotkami na sociálne siete. Zavítali napríklad do Ekofarmy Podskalie, Ekofarmy Pružina alebo školskej prírodnej záhrady v Trenčíne,” priblížil koordinátor projektu Michal Mazánik.
Ústrednou témou tohtoročnej výzvy bola biodiverzita. Žiaci navštevovali práve také typy bodov Ekomapy, ktoré napomáhajú rastlinnej a živočíšnej rozmanitosti.
Biodiverzite sme sa venovali aj na workshope. V certifikovanej prírodnej záhrade E.K.O. centra mali žiaci možnosť na praktických príkladoch zistiť, prečo je druhová rozmanitosť taká dôležitá, a ako ju môžeme podporiť v našej domácej alebo školskej záhrade.
S odborným lektorom workshopu Richardom Medalom si účastníci a účastníčky workshopu vyskúšali aktivitu, pomocou ktorej sa naučili, ako prilákať ježkov, ucholaky a ďalších zvieracích pomocníkov do záhrady.
„V prírodných záhradách sa s prírodou nebojuje, ale spolupracuje. Ak nás trápia vošky, slizniaky či mandelinky, zistíme, “komu chutia”, alebo čo im vadí, a na základe toho pozveme do záhrady ich prirodzených predátorov - v kúte záhrady urobíme ježkovník, na stromy zavesíme domčeky pre ucholaky a pod. Veľmi dôležité je tiež sadiť vhodné druhy vedľa seba (napr. cibuľa a mrkva, cesnak a rajčiny…), ale aj prijať myšlienku, že o časť úrody sa môžeme s ostatnými obyvateľmi záhrad podeliť,” uviedol Richard Medal.
Projekt Z triedy na záhradu s Ekomapou TSK bol podporený v rámci grantového environmentálneho programu Zelené oči, ktorý tvorí súčasť projektu Zelená župa.
Titulná foto: Študenti zo SOŠ Jilemnického Trenčín v rámci výzvy navštívili aj EKOFARM Podskalie, ktorá je jedným z bodov Ekomapy TSK. Foto: FB Jilemák - Trenčín