YRE workshop 2022 - nezabudnuteľné tri dni v Tatrách
Spoločná fotka mladých reportérov pred koncom workshopu. Autor: Radovan Stoklasa

YRE workshop 2022 - nezabudnuteľné tri dni v Tatrách

Čitajte tiež


Spoločná fotka mladých reportérov pred koncom workshopu. Autor: Radovan Stoklasa

Mladí reportéri, ocenení v národnom kole súťaže, dostali pozvánku na 3-denný workshop vo Vysokých Tatrách. Pod vedením odborníkomv mali príležitosť spoznať miestne ochranárske témy a ďalej sa zdokonaľovať v tvorbe videí, článkov a fotiek.

Tridsaťštyri Mladých reportérov plus pedagógovia, lektori a tím YRE Slovensko - na tohoročnom letnom workshope v Tatrách sa stretlo takmer 50 účastníkov. Každý si tam prišiel na svoje. Reportérom a reportérkam sa po celú dobu venovali profesionáli, fotograf Radovan Stoklasa či novinárka Eva Mišovičová. Workshop si všetci náramne užili, trochu rečí (alebo hundrania) pri túre v Tatrách, samozrejme, nesmelo chýbať, ale na konci toho dňa si všetci vraveli, že to stálo za to. 

 

 

Naši reportéri si spravili prechádzku od Štrbského po Popradské pleso, kde ich čakala odmena. Po skoro trojhodinovej túre si dali zaslúžený obed. Čas na oddych rozhodne nebol, bolo toho veľa, čo chceli reportéri zistiť, a tak po obede pokračovali s prácami. K dispozícii im boli dvaja odborníci, ochranárka a botanička Blažena Sedláková i ochranár a filmár Erik Baláž, ktorí reportérom poskytli relevantné informácie o rôznych témach týkajúcich sa tatranskej prírody. Rozoberali tému stretu medveďov s ľuďmi, ohrozeného tetrova hlucháňa, ale aj turistické atrakcie v národnom parku.

 

 

Úvodný deň workshopu sa reportéri podelili do skupín, s ktorými potom tvorili práce na rôzne témy. Mohli si vybrať zo šiestich tém, ktoré boli zamerané na prírodu v Tatranskom národnom parku. Každá téma mala čo to do seba, a tak reportéri nemuseli mať strach, že by mali o niečo menej zaujímavú tému ako ten druhý tím. Úlohou reportérov bolo získať vyjadrenia do reportáží aj od návštevníkov TANAP-u.

 

 

Každý si prácu v teréne náramne užíval, a tak z toho nakoniec boli reportáže na vyššej, skoro až profesionálnej úrovni. Tí, čo si deň predĺžili aj na časť noci, dospávali ešte pri raňajkách, ale po nich sa už museli dať dokopy a prišla tá najhoršia časť výletu - ukončenie workshopu 2022. Všetci odchádzali plní elánu a spomienok na nezabudnuteľné tri dni v Tatrách. Každý z nich sa po skončení workshopu teší na ďalší ročník súťaže a verí, že sa opäť stretnú ako partia mladých ľudí, ktorých to naozaj baví a posúva vpred.

 

 

Meno autora/autorov: 
Lukas Vyhnalík, Nina Šidlíková
Vek autora/autorov: 
15,13
Škola: 
ZŠ Karola Kuffnera Sládkovičovo