Ružami sa obdarúvame pri rôznych príležitostiach. Sú ľahko dostupné počas celého roka. Môžeme si ich kúpiť nielen v kvetinárstvach, ale aj v supermarketoch či na čerpacích staniciach. Ale koľkí z nás sa pri ich kúpe zamyslia, odkiaľ pochádzajú a akých environmentálny dopad majú, kým sa dostanú k obdarovanej osobe?
Všetky ruže, ktoré na Slovensku kúpime v kvetinárstvach, sa dovážajú. Kým sa dostanú odrezané ruže k obdarovanému, musia cestovať v chladnom prostredí lietadlom naprieč kontinentmi. Ich uhlíková stopa je veľmi veľká.
Z Afriky a Latinskej Ameriky na Slovensko
Podľa Petry Baranovej z portálu Eco Hero, najväčším producentom obchodu s ružami je Keňa. Z nej pochádza viac ako 70 % ruží, ktoré sa predávajú v Európe. Pre túto krajinu je pestovanie a vývoz ruží významným hospodárskym odvetvím, v ktorom pracuje veľa jej obyvateľov. V Keni je nedostatok vody. Napriek tomu sa ruže sa pestujú v okolí jazera Naivasha. Ich pestovaním sa ničí ekosystém tohto jazera. V Ekvádore sa ruže pestujú v podhorí Ánd, v oblasti Pichincha a Cotopaxi. Keďže tu majú celoročne ideálne klimatické podmienky na svoj rast, nie sú také energeticky náročné ako ruže pestované v Holandsku. Na druhej strane, veľkým environmentálnym problémom pestovania ruží v Ekvádore je aj následný nedostatok vody na pestovanie bežných plodín a úbytok biodiverzity, spôsobený zmenou využívania pôdy.
Slovenské ruže nekúpite
Holandské mesto Aalsmeer je „centrom“ obchodu s rezanými kvetmi, takže aj ružami. Táto kvetinová burza ponúka ruže od pestovateľov z Afriky , napr. z Kene, Zimbawbe a od latinskoamerických pestovateľov z Kolumbie a Ekvádoru.
Aj najväčší slovenský veľkoobchod s rezanými kvetmi, spoločnosť Storge, nakupuje ruže on-line na holandskej kvetinovej burze alebo priamo od pestovateľov z Ekvádoru (Južná Amerika). Aby si kvety zachovali čerstvosť a kvalitu, sú skladované v chladničke, v ktorej je teplota kontrolovaná. Vo veľkoobchode si môžu majitelia kvetinárstiev ruže kúpiť. Storge ponúka aj on-line obchod a objednaný tovar privezú priamo majiteľom kvetinárstiev.
Kvetinárstva nájdeme v každej dedine, ale ich ponuka sa veľmi nelíši. „Ruže nakupujem v kamennej predajni s veľkoskladom Ewalds v Galante. Ich ruže sú privezené z Holandska,“ uviedla Petra Masníková, majiteľka kvetinárstva Kvety z Dediny v Majcichove. Petra sa pre Mladých reportérov vyjadrila, že by najradšej nakupovala od slovenských pestovateľov. To však nie je možné, pretože na Slovensku veľkí pestovatelia ruží nie sú.
Malá známka, ale robí veľké veci
V slovenských supermarketoch je možné kúpiť aj ruže označené známkou Fair Trade, ktorá znamená spravodlivé obchodovanie. Ľudia z krajín Afriky a Latinskej Ameriky si vďaka nemu môžu vlastnou prácou zarobiť na dôstojný život a za svoje ruže dostávajú spravodlivú odmenu. Na kvetinových farmách tak nemusia pracovať ich deti a pestovanie môže byť šetrné k prírode. Aj napriek leteckej doprave je uhlíková stopa fairtradových ruží nižšia ako u kvetov vypestovaných v európskych skleníkoch.
Ruže, ktoré neleteli cez pol sveta
Počet kvetinových fariem na Slovensku stále pribúda. Svojou ponukou sa snažia osloviť ľudí, ktorí majú blízko k prírode. „Oproti klasickým kvetinárstvam sa sústreďujeme na pestovanie kvetov, ktoré sú lokálne, sezónne a ekologické. Mimo vegetačnej sezóny robíme kytice zo sušených kvetov a stálozelené kytice,“ informovala Daniela Mošková z prírodného kvetinárstva Černuška v Bielych Karpatoch. Kúpou kytice z tohto kvetinárstva, s veľmi malou uhlíkovou stopou, zaťažujeme planétu minimálne. V Černuške odmietajú používať chemické hnojivá a pesticídy. „Hnojíme konským hnojom a burinu plejeme ručne. Občas to býva náročné, ale inak nevieme,“ dodala Daniela Mošková. Aj neďaleko Trnavy je prírodné kvetinárstvo nazvané Rovina - kvetinová záhrada. Ako uviedla majiteľka Ľubica Vašková, zákazníkom majú čo ponúknuť celoročne: „V zimnom období využívame naše sušené kvety a trávy, z ktorých viažeme kytice, vytvárame aranžmány a vence.“
V prípade, že si predsa rôzne príležitosti bez kvetov predstaviť nevieme, a v našej záhrade zrovna nič vhodné nekvitne, môžeme využiť ponuku lokálnych pestovateľov rôznych druhov kvetov. Podporíme tak nielen slovenskú ekonomiku, malých podnikateľov, ale zároveň pomôžeme aj životnému prostrediu.
Meno autora/autorov
Veková skupina
Škola
Súvislosť s cieľmi Agendy 2030:
- 12. Zodpovedná spotreba a výroba
- 13. Ochrana klímy
Vysvetlenie prepojenia medzi témou článku a označeným cieľom (cieľmi) Agendy 2030:
Všetky rezané kvety, aj ruže, ktoré si kúpime v kvetinárstvach, sú dovážané. Ich letecká preprava zanecháva veľkú uhlíkovú stopu a znečisťuje ovzdušie. Je na nás, spotrebiteľoch, aby sme sa správali zodpovedne. Obdarovať kyticou ruží môžeme v sezóne ich kvitnutia. Mimo ružovej sezóny je možné využiť ponuku lokálnych pestovateľov rôznych druhov kvetov.