Šetrným čistením k zdravému telu i prostrediu
Bezobalové pranie mydlovými vločkami. Autor: Andrea Takácsová

Šetrným čistením k zdravému telu i prostrediu

Čitajte tiež

Čistiace prostriedky a drogéria bežne obsahuje rôzne chemické látky, ktoré môžu negatívne vplývať na naše zdravie. Niektoré vedia vyvolať alergické reakcie, hormonálne zmeny ba dokonca vývojové poruchy u detí. Pre ich užívanie tiež narastá odolnosť baktérií voči antibiotikám. Upratovať a umývať sa však musí, ako to však urobiť s čo najmenším dopadom na zdravie aj životné prostredie?

Odpoveďou by mohol byť koncept netoxickej domácnosti. Cieľom je nahradiť chemikálie a jednorazové produkty za udržateľné prípravky z prírodných recyklovateľných materiálov. Netoxická domácnosť sa vracia k prirodzenosti a jednoduchosti. Nie je to tak dávno, čo ľudia používali na čistenie len vlastnoručne vyrobené výrobky. Namiesto čistiacich prostriedkov sa umývalo len horúcou vodou. Kým neboli používané chemické prostriedky, voda, ktorá zostala po umytí riadu sa vždy zaniesla kozám, či prascom. Mydlo sa varilo pri zabíjačke z kostí, kde sa pridával lúh, šampón bol nahrádzaný octovou vodou.

 

Čapované neznamená hneď prírodné

Dnes poznáme mnoho iných spôsobov, ako predísť tvorbe odpadu, alebo používaniu veľkého množstva chémie. Jeden zo spôsobov je čapovaná drogéria do vlastných nádob. Podľa informácií jednej zo značiek čapovanej drogérie za svoje niekoľkoročné pôsobenie ušetrili viac ako pol milióna plastových fliaš a päťtisíc kilogramov oxidu uhličitého. Avšak, aj tu je nutné rozlišovať, či ide aj o produkt prírodný, lebo dnes sa čapuje aj drogéria konvenčná. Veľakrát  práve chemické látky obsiahnuté v drogérii môžu spôsobiť rôzne reakcie aj pri autoimunitných ochoreniach. Pavlína Pavlištová zo SVĚT NON TOXIC radí: ,,Nepoužívať aviváž ani iné zmäkčovadlá, k praniu namiesto aviváže pridávať kyselinu citrónovú alebo biely ocot, aby sa dobre vypláchlo pracie mydlo z vlákien. Najobľúbenejšie a aj najznámejšie pracie prostriedky majú nevhodné zloženie, a to môže dokonca vyvolať autoimunitné ochorenia vďaka obsahu konzervantov na báze thiazolinov.

V rámci starostlivosti je vhodné lanolínové mydlo, ktorým sa neriskuje zhoršenie alergických reakcií.“ Zároveň odporúča zbaviť sa všetkých komerčných saponátov, bielidiel, dezinfekčných prostriedkov. Na bežné upratovanie používať ocot a vodu, kyselinu citronovú či perkarbonát. Existuje drogistický tovar, ktorý je označený certifikátom – napr. Cosmebio, Ecocert, USDA Organic a iné, ktoré sa zaručujú za bezpečnosť nielen pre ľudí, ale aj pre prírodu. ,,Prechod na netoxické čistiace prostriedky veľmi výrazne pomohol liečeniu autoimunitného ochorenia dcéry. Ochorenie často súvisí s alergickými reakciami na koži a zároveň,  prírodná cesta starostlivosti o domácnosť a o telo chráni životné prostredie,“ hovorí na základe vlastnej skúsenosti Andrea Takácsová.

Prírodné alternatívy ako pomocníci nielen do kuchyne

Zabrániť tvorbe odpadu je možné aj rôznymi pomôckami, ktoré používame pri umývaní. Alternatívou môžu byť aj ľanové utierky, mydlové orechy, kokosová špongia na riad či lufa, teda špongia zo špeciálneho druhu tekvice. Odpad vzniká aj pri odličovaní tváre. Šetrnejšou formou sú ručne šité odličovacie tampóny. Tampónik stačí iba oprať a môže sa ďalej použiť. Ako hovorí majiteľka obchodu Amio na čapovanú drogériu v Galante Martina Majerová, drogériu čapujú do plastových, sklenených, aj papierových obalov. Zákazníci si môžu obaly priniesť z domu vlastné z použitej drogérie či kozmetiky, prípadne zakúpiť v predajni. Ak majú zákazníci obalov viac ako potrebujú, môžu ich priniesť do predajne, kde ich vymyjú, vydezinfikujú a môžu byť ponúknuté iným zákazníkom. Podľa jej slov sa kupujúci tešia nielen z úspory peňazí, ale aj z ušetrených plastov, ktoré nemusia vyhadzovať.

Dobrým pomocníkom môžu byť aj čistiace sady handričiek, ktoré obsahujú vlákna s nanočasticami striebra. Vďaka nim sa odstraňujú baktérie, plesne a vírusy. Výrazným spôsobom znižuje riziko vzniku chorôb a prináša úľavu od zdravotných problémov. Nanočastice striebra sú pridané priamo do vlákien špeciálnym patentom a nevymývajú sa, výrazne zvyšujú dezinfekčný účinok.

Nálepka „antibakteriálny“ je občas viac marketingový ťah

Lekári odporúčajú používať dezinfekčné prostriedky s označením „antibakteriálne“ len v špeciálnych prípadoch. "Väčšina bežne dostupných dezinfekčných gélov obsahuje vysoký podiel alkoholu, ktorý patrí medzi látky vysušujúce kožu. Najmä pri opakovanom dennom používaní dochádza k dráždeniu a vysušeniu kože, jej popraskaniu a často aj k sekundárnym infekciám takto porušenej kožnej bariéry,“ vyjadrila sa MUDr. Mária Uhrinová, Všeobecný lekár pre deti a dorast. Nielenže sú často drahšie, ale podľa rôznych zdrojov zničia iba o dve percentá viac baktérií ako obyčajné čistidlá obsahujúce ocot. Nie sú ani celkom neškodné, pretože sa zárodky a baktérie naučia byť odolné proti dezinfekčným podielom v nich.

Mladí reportéri sa aj na základe vlastných skúseností rozhodli motivovať  svoje okolie k tomu, aby aj iní venovali zvýšenú pozornosť minimalizácii odpadu a orientovali sa v spleti ponúkaných čistiacich a kozmetických prostriedkov.

Nie je to samozrejme jednoduché, je na to potrebná dávka spotrebiteľskej gramotnosti. Dnes je však na trhu už veľa šetrnejších alternatív, z ktorých si môžeme vyberať a neškodiť tak svojmu telu, ani prostrediu okolo.


Meno autora/autorov

Andrea Takácsová, Oliver Brunner

Veková skupina

15-18

Škola

ZŠ s MŠ K.Kuffnera Sládkovičovo, Konzervatórium J. L. Bellu B. Bystrica

Súvislosť s cieľmi Agendy 2030:

  • 6. Čistá voda a hygiena
  • 12. Zodpovedná spotreba a výroba

Vysvetlenie prepojenia medzi témou článku a označeným cieľom (cieľmi) Agendy 2030:

Zodpovedným premysleným nakupovaním - kúpime iba to, čo potrebujeme a koľko toho potrebujeme - prispievame k minimalizácii odpadu. Ak sa k tomu pridá aj používanie zdraviu a prírode prospešné bio a eko prostriedky, prispievame aj k čistejšiemu životnému prostrediu.