Klimatická kríza - úvod do problému
Mladí ľudia z celého sveta spojení v hnutí Fridays For Future volajú po zmene na námestiach. Je to legitímna cesta a ich frustrácia je na mieste. Skutočná zmena si však vyžaduje viac ako „len“ štrajkovať – prijať osobný záväzok k trvalej zmene svojho spôsobu života. Ak my, voliči, budeme mať jasno v tom, že ochrana klímy je na prvom mieste, politici budú konať.
Čoho sme pripravení sa vzdať pre lepšiu klímu, životné prostredie, Zem? Ísť do práce na bicykli či pešo? Začať sa stravovať klima-friendy – čo najviac jedál zo sezónnych, domácich, čerstvých a nebalených potravín? Výrazne obmedziť lety do vzdialených končín, možné pred pandémiou koronavírusu vďaka lacným letenkám? Nechcieť stabilnú teplotu v interiéri v lete či zime? Minimalizovať nakupovanie a spotrebu ako také?
Centrum environmentálnych aktivít pristúpilo ku globálnemu klimatickému štrajku výzvou pre školy ku praktickému klimatickému štrajku. Počas neho zrealizovali školy množstvo aktivít ako rovesnícke vzdelávanie, nízkouhlíkový obed v školskej jedálni, deň bez auta, prijatie osobnej výzvy, vysádzanie stromov...O dianí zároveň mladí reportéri informovali na sociálnych sieťach.
Krajiny EU sa zaviazali dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050 a preto nás čakajú systémové zmeny. Na Slovensku je prioritou ukončenie ťažby uhlia a ničenia lesov za účelom masových výrubov, až po prijímanie systémových zmien na úrovni štátu ako zavedenie uhlíkovej dane, ako aj ďalších legislatívnych a finančných nástrojov.
Najúčinnejším nástrojom zmeny je ale zmena životného štýlu a osobný príklad každého z nás.