občianska participácia/účasť verejnosti

Občianska participácia - je prejavom aktívnej účasti jednotlivcov na riešení spoločenských problémov a na spravovaní verejných záležitostí – v rámci lokálnej komunity, konkrétnej spoločenskej organizácie, etnického či národného spoločenstva alebo globálnej komunity

Zo širšieho hľadiska je občianska participácia vnímaná nielen ako účasť na rozhodovaní, ale aj ako aktívna účasť na rozvoji občianskej spoločnosti. Podľa Európskej charty o participácii ..., účasť na živote obcí a miest poskytuje mladým možnosť, aby sa s konkrétnym mestom či obcou identifikovali ako občania a nezostali iba jej obyvateľmi. Občianska participácia tak môže mať formu mládežníckych kultúrnych podujatí, zveľaďovania životného prostredia, činnosti klubov podporovanú obecnými samosprávami atď. (krátené, zdroje: Občianska participácia: trendy, problémy, súvislosti(link is external)Mládežnícka participácia na Slovensku(link is external)

Participácia, teda spoluúčasť na rozhodovaní vo veciach, ktoré sa ich života priamo i nepriamo dotýkajú, je jedným zo základných pilierov Dohovoru o právach dieťaťa a všetkých aktivít smerom k deťom a mladým ľuďom. Je to zároveň jedno z ich práv – mať vlastný názor, ktorý môžem vyjadriť a ktorý je pozorne vypočutý a v rozhodovaní vážne posúdený a zohľadnený.

Pocitová mapa - participatívno-reportérska aktivita

Zapájanie verejnosti do tvorby verejných priestorov, postavené na iniciatíve Pocitová mapa, s terénnou aktivitou - mapovaním pocitov v mieste bydliska žiakov (anketa) a spracovaním reportážneho článku.

Aktivita 4 - Ako pomáhajú Mladí reportéri - online quest

Žiaci si prezerajú rôzne videá s tvorbou alebo vystúpeniami Mladých reportérov a tak zisťujú, že ich vrstovníci sú aktívni vo svojich komunitách, kde sa snažia riešiť malé problémy životného prostredia alebo na ne upozorniť.

Aktivita 3 - Tipy pre lepšiu školu

Žiaci pracujú v tímoch a navrhujú tipy na zlepšenia rôznych stránok školy, so zohľadnením ochrany životného prostredia. V prípade vhodných podmienok môžu na výsledné prezentácie pozvať zástupcu vedenia školy.

Aktivita 6 - Občianske zdravie našej obce / mesta. Ako by sa nám tu mohlo žiť lepšie?

Aktívita stavia na prieskume, ktorý žiaci formou domácej úlohy uskutočnia vo svojej obci/meste v oblasti zapájania občanov. V škole prezentujú svoje zistenia a zamýšľajú sa, čo treba zmeniť, aby sa ich obec či mesto stala/o v roku 2050 miestom, kde sa dobre žije.

Aktivita 2 - Čo je a čo nie občianska participácia - kvíz a Activity

Žiaci sa formou kvízu (ppt alebo online kvíz) s 20 ukážkami oboznámia s príkladmi občianskej participácie mladých ľudí. Nadväzujúca aktivita umožňuje precvičiť si základné pojmy v oblasti občianskej participácie formou hry "Activity".

Občianska participácia - video s Richardom Medalom

Video je koncipované ako vstup do problematiky občianskej participácie s cieľom ukázať, že každý z nás sa môže zapájať do rozhodovacích procesov v obci/meste a chrániť životné prostredie. Protagonistom videa je environmentálny aktivista Richard Medal.

O všímavosti

Aktivita na jednu vyučovaciu hodinu s využitím PowerPoint prezentácie, výkladu a vstupného testíku.

Všímavý občan s tímom žiakov zo Základnej školy v Kláštore pod Znievom

Video je koncipované ako vstup do problematiky všímavého občianstva s cieľom ukázať, že aj mladí ľudia môžu meniť komunity k lepšiemu. Protagonistami videa je trojica žiakov Zelenáči spod Znieva,  ktorí v rámci projektu Roots and Shoots zrealizovali priechod pre chodcov v mieste materskej školy.

Rolová hra - Verejné prerokovanie Zmien a doplnkov územného plánu mesta

Triedna aktivita na 1 - 2 vyučovacie hodiny: rolová hra, inscenácia verejného prerokovania Zmien a doplnkov územného plánu fiktívneho mesta s úvodom do problematiky, zadaním jednotlivých rolí a so záverečnou diskusiou po ukončení samotnej hry.

Podnet na zmenu územného plánu - cvičenie

Aktivita (možná aj ako zadanie dištančnej úlohy) - cvičenie na vypracovanie podnetu na zmenu územného plánu.

Pages

Subscribe to RSS - občianska participácia/účasť verejnosti