Všímavý občan – úvod do problému
Čo ťa nepáli - nehas…
Hľaď si svojho…
Najhorší je iniciatívny …
Svet okolo nás (a možno aj naši rodičia - v dobrej viere) nám dosť často vštepuje (vštepujú), že dôležité je hľadieť si iba svojho, starať sa o seba, o svoju rodinu, nestrkať nos do cudzích vecí, neriešiť, čo sa nás netýka.
Ale kde je hranica medzi tým cudzím a naším či mojím? Ak sa napríklad zlý stav životného prostredia, ktorého zhoršovanie som si nevšímal/a (však sa mňa to netýka) zrazu začne podpisovať na zhoršovaní môjho zdravia či zdravia mojich blízkych? Ak sa v priamom susedstve môjho bývania vyrúbe les a postaví sa tam … v lepšom prípade domy na bývanie, v horšom prípade nejaká výrobná prevádzka či sklad či parkovisko? Týka sa ma to, či nie?
Táto kapitola je určená tým, ktorí hasia, aj čo ich (zdanlivo) nepáli. VŠÍMAVÝM, aktívnym občanom. Pokúsime sa v nej predstaviť nástroje, ktoré už iní všímaví a aktívni občania vymysleli, vyskúšali a používajú ich na zlepšenie kvality žiivota a životného prostredia - nielen toho svojho.
A na záver ešte úvaha reportérska. Vďaka sociálnym sieťam je dnes takmer každý z nás reportérom - dovolím si tvrdiť, že na veľkom počte osobných napr. Facebook-ových profilov sa dá nájsť nejaká fotografia niečoho (problému, znečistenia, vyrúbaného stromu/stromov…, alebo riešenia, nového cyklochodníka, vysadených nových stromov…), čo nás v našej obci/našom meste či na našich cestách zaujalo, prekvapilo, naštvalo, niečoho, čoho sme si všimli a zdieľali na FB s upozornením, s otázkou, kto je za to zodpovedný a kto by to mal riešiť či naopak s poďakovaním… Takže - ak sme všetci reportérmi, všetkým sa nám zíde rozšírenie obzorov, čoho všetkého a ako sa dá všímať. A ako sa dá konštruktívne naložiť s tým, čoho sme si všimli.
Do všímavosti, priatelia :)