Územné plánovanie - pojmy a zdroje

Územné plánovanie

Územným plánovaním sa sústavne a komplexne rieši priestorové usporiadanie a funkčné využívanie územia, určujú sa jeho zásady, navrhuje sa vecná a časová koordinácia činností ovplyvňujúcich životné prostredie, ekologickú stabilitu, kultúrno-historické hodnoty územia, územný rozvoj a tvorbu krajiny v súlade s princípmi trvalo udržateľného rozvoja. Územné plánovanie vytvára predpoklady pre trvalý súlad všetkých činností v území s osobitným zreteľom na starostlivosť o životné prostredie, dosiahnutie ekologickej rovnováhy a zabezpečenie trvalo udržateľného rozvoja, na šetrné využívanie prírodných zdrojov a na zachovanie prírodných, civilizačných a kultúrnych hodnôt. (§1 Zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) č. 50/1976 Zb.)

Územný plán (ÚP)

Je záväzný dokument, výsledok územného plánovania, schválený vo forme VZN (všeobecne záväzného nariadenia) územne príslušnou samosprávou (obecným/mestským zastupiteľstvom, zastupiteľstvom kraja). Územný plán je spracovaný v grafickej a textovej podobe. Jedna dopĺňa druhú. To čo nedokáže vypovedať grafická časť sa dozvieme z textovej časti, a naopak. Podrobne je obsah a rozsah územného plánu obce popísaný vo vykonávacej vyhláške k stavebnému zákonu – vyhláška č.55/2001 MŽP SR.

Textová časť ÚP obsahuje väčšinou 3 samostatné časti:

  • sprievodnú správu, ktorá obsahuje podrobný popis a riešenie územného plánu obce (obsah v zmysle vyhlášky č.55/2001 MŽP SR);
  • vyhodnotenie záberu poľnohospodárskej alebo lesnej pôdy;
  • regulatívy územného rozvoja obce = záväzné regulatívy územnoplánovacej dokumentácie

Grafická časť ÚP obsahuje väčšinou nasledovné výkresy:

  • Širšie vzťahy, ktoré zobrazujú riešené územie v širšom kontexte v merítkach 1:10000 a väčších, vrátane väzieb na okolie mimo katastra. Výkres zobrazuje hlavné rozvojové zámery, hlavnú dopravnú kostru a jej napojenie na cesty vyšších kategórií, infraštruktúru vo vzťahu k vyšším rozvodným rádom, a pod.
  • Komplexný urbanistický návrh (výkres obsahuje návrh funkčného využitia a priestorového usporiadania územia).
  • Návrh verejnej dopravy (výkres obsahuje komplexný návrh dopravy, návrh diaľnic, rýchlostných a ostatných komunikácií na katastrálnom území obce a dopravných zariadení a služieb).
  • Návrh technickej infraštruktúry (výkres obsahuje stav a návrh technickej infraštruktúry (vodovod, kanalizácia, zásobovanie zemným plynom, telekomunikácie, zásobovanie elektrickou energiou). Výkres kvôli prehľadnosti môže byť rozdelený na viacero samostatných výkresov, napr.: „Vodné hospodárstvo“ a „Energetika“.
  • Výkres ochrany prírody a tvorby krajiny, ktorý obsahuje súčasný stav a návrh ochrany prírody a krajiny, návrh prvkov kostry územného systému ekologickej stability (ÚSES) územia obce.
  • Výkres perspektívneho využívania PP a LP na nepoľnohospodárske účely - obsahuje vyhodnotenie záberu poľnohospodárskej pôdy (PP) a lesnej pôdy (LP).

Proces spracovania územného plánu (rovnako aj Zmien a doplnkov ÚP):

  • Prieskumy a rozbory obce. V tejto etape spracovávania sa komplexne mapuje jestvujúci stav územia obce a plánované zámery a investície. Výsledkom prieskumov a rozborov je výkres hlavných stretov záujmov v území (problémový výkres) vyjadrujúci najmä limity využitia územia vyplývajúce zo všeobecne záväzných právnych predpisov, správnych rozhodnutí, z rozvojových zámerov a z najdôležitejších problémov, ktoré treba v území riešiť. Prieskumy a rozbory tvoria podklad na spracovanie Zadania a na riešenie územnoplánovacej dokumentácie.
  • Zadanie pre spracovanie územného plánu. Zadanie obsahuje dôvody na obstaranie územného plánu, určuje hlavné ciele rozvoja územia vyjadrujúcich rozvojový program obstarávateľa a varianty a alternatívy rozvoja územia, určuje základné úlohy, ktoré je potrebné riešiť v územnom pláne obce na základe podkladov získaných v prieskumoch a rozboroch obce.
  • Koncept územného plánu obce. Variantne a alternatívne rieši úlohy definované v Zadaní.
  • Návrh územného plánu obce. Návrh obsahuje výsledok prerokovaní konceptu ÚPN obce. Obsahuje smernú časť a záväznú časť. Záväzná časť obsahuje návrh regulatívov územného rozvoja s presne formulovanými zásadami priestorového usporiadania a funkčného využívania územia vyjadrených vo forme regulatívov obsahujúcich záväzné pravidlá, ktoré stanovujú opatrenia v území, podmienky využitia územia a umiestňovania stavieb.
  • Čistopis územného plánu obce. Obsahuje konečný návrh územného plánu obce a základnú koncepciu rozvoja obce ako ho schválilo obecné zastupiteľstvo so zapracovaním pripomienok a požiadaviek Krajského stavebného úradu a záverov z prerokovania návrhu ÚPN obce.

Účasť verejnosti v procese spracovania a schvaľovania ÚP

Každý občan má právo navrhnúť podnety k novému ÚP alebo k zmenám a doplnkom už schváleného, platného ÚP.

V procese spracovania ÚP podľa §21, odsek 3: Orgán územného plánovania, ktorý obstaráva územnoplánovaciu dokumentáciu, prerokuje koncept s obcami, ktorých územia sa týka, s dotknutými samosprávnymi krajmi, s dotknutými orgánmi, s dotknutými fyzickými osobami a dotknutými právnickými osobami; toto prerokovanie je verejné. Orgán územného plánovania, ktorý obstaráva územnoplánovaciu dokumentáciu, oznámi uskutočnenie verejného prerokovania konceptu spôsobom v mieste obvyklým, zabezpečí, aby odo dňa oznámenia bol koncept vystavený na verejné nahliadnutie, a stanoví lehotu najmenej 30 dní, v ktorej sa verejnosť môže ku konceptu vyjadriť. Pred uplynutím lehoty zvolá verejné prerokovanie a zabezpečí na ňom všeobecne zrozumiteľný výklad...

a podľa §22, odsek 1 Stavebného zákona: Prerokovanie návrhu územnoplánovacej dokumentácie oznámi orgán územného plánovania, ktorý obstaráva územnoplánovaciu dokumentáciu, verejnosti spôsobom v mieste obvyklým. Návrh územnoplánovacej dokumentácie musí byť vystavený počas 30 dní na verejné nahliadnutie. Verejnosť je oprávnená podať pripomienky k návrhu územnoplánovacej dokumentácie do 30 dní odo dňa oznámenia.

V procese schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie je už možné sa zúčastniť iba prostredníctvom volených zástupcov obce/mesta/kraja.

Legenda k výkresom

Z dôvodu jednoznačnosti a čitateľnosti obsahuje každý výkres Legendu (grafický kľúč) s označením a vysvetlením každej farebnej plochy, čiary, javu, ktorá je obsiahnutá v predmetnom výkrese. Každý výkres by mal obsahovať svoju vlastnú legendu, ktorá vysvetľuje jednotlivé grafické prvky obsiahnuté v danom výkrese.

Jednotlivé položky legendy by mali byť rozdelené na:

Stav – zachytáva súčasný stav územia

Návrh – zachytáva navrhované riešenie v horizonte 10 rokov. Navrhované Funkčné plochy definujú aktuálne možné využitie územia.

Výhľad – zachytáva výhľadové riešenie využitia územia v horizonte 20 rokov. Takto definované plochy však nie sú záväzné Aby mohli byť tieto výhľadovo riešené plochy reálne využité na dané funkčné využitie, je potrebné ich prekvalifikovanie na Návrh. Tento proces sa udeje pomocou tzv. Zmien a doplnkov ÚPN.

Aktualizácia územného plánu

Stavebný zákon pozná dva druhy aktualizácie územného plánu: doplnok územného plánu a zmenu územného plánu. Doplnok územného plánu sa obstaráva vtedy, keď je potrebné do existujúceho územného plánu niečo nové doplniť (napr. do záväznej časti potrebu spracovania urbanistickej štúdie v určitej lokalite, doplniť ďalší druh stavieb a pod.). Zmena územného plánu sa obstaráva vtedy, keď je potrebné nejakú časť existujúceho územného plánu zmeniť (napr. zmeniť funkčnú plochu alebo opraviť existujúce chyby).

Viac info na  

https://viaiuris.sk/wp-content/uploads/2017/08/publikacia-2011-ucast-na-uzemnom-planovani.pdf

http://www.uzemneplany.sk/co-je-to-uzemny-plan

http://www.uzemneplany.sk/ako-citat-uzemny-plan

https://www.vssr.sk/clanok-z-titulky/ako-zmenit-ci-doplnit-uzemny-plan.htm

http://www.cpf.sk/files/files/Verejne_priestory.pdf

Príklady zo samospráv:

http://www.uzemneplany.sk/

https://www.chorvatskygrob.sk/oznamy/mate-zaujem-o-zmenu-uzemneho-planu-zaslite-ziadost-do-31-12-2019.html

https://trencin.sk/samosprava/uzemne-planovanie/uzemny-plan/