Občianska participácia – úvod do problému
Aktivity v tejto kapitole sa snažia inšpirovať mladých ľudí, aby sa aktívne zapájali do riešenia problémov komunity, v ktorej žijú a podieľali sa na rozhodovaní o veciach verejných, ktoré sa ich bezprostredne týkajú. Aj jeden nadšený človek či skupina ľudí môžu zmeniť život okolo seba k lepšiemu!
Čo by mal vedieť každý mladý človek? Že aj keď ešte nemá 15 /18 rokov, môže vlastnou iniciatívou a vlastným príkladom meniť život okolo seba, napríklad zapojením sa do aktivít pre:
- lepšiu školu (práca v študentskom parlamente a žiackej školskej rade, napr. SOŠ Považská Bystrica, kolégii Zelenej školy či rôzne podujatia s účasťou žiakov ako Deň Zeme na Gymnáziu v Dubnici nad Váhom)
- pestrejší / krajší život v našej obci alebo našom meste (lokálne iniciatívy alebo podujatia ako projekt ZŠ Ladce na renováciu autobusovej zastávky v rámci programu Roots and Shoots, Komunitný akčný deň v Trenčíne, v rámci ktorého žiaci zapojení do programu Mladí reportéri pre životné prostredie vyčistili Lesopark Brezina a vzdelávali verejnosť o triedení odpadu... )
- lepšie životné prostredie (zdravotníctvo, kultúru...) na Slovensku (v oblasti životného prostredia nap. petícia Za klímu , Otvorená výzva na zastavenie lovu vlka na Slovensku, občianska iniciatíva My sme les ...)
"Je potrebné, aby k participácii boli deti vedené už od útleho veku a škola je pre to prirodzeným prostredím" (zdroj: https://osf.sk/pribehy/co-by-na-to-povedal-jan-amos/)
“Myšlienka participácie je úžasne dôležitá. Prečo? Pretože vedie deti a mladých ľudí k tomu, aby sa naučili uplatňovať svoje názory a zároveň vnímať pohľad na vec iných ľudí. Ide o základ spoločenskej dohody, základ riešenia všetkých problémov, s ktorými sa v živote stretávame. Je preto potrebné, aby k participácii boli deti vedené už od útleho veku a škola je pre to prirodzeným prostredím. Neskôr, keď budú postavené pred úlohy, aby rozhodovali o veciach, ktoré sa týkajú nielen ich, ale aj širšieho okruhu, nesmierne dobre zúročia tieto zručnosti. Zároveň budú môcť prispievať k tomu, aby správa vecí verejných bola skutočne v záujme všetkých ľudí, a aby sme vedeli s úctou k dôstojnosti každého jedného človeka zvládať krízu, akou je napríklad pandémia ochorenia COVID-19, ale aj krízu spojenú s klimatickými zmenami na našej planéte.”
prof. JUDr. Mária Patakyová, PhD.
verejná ochrankyňa práv