územné plánovanie

Územné plánovanie – jednoducho povedané, je to nástroj pre dlhodobý rozvoj územia s cieľom zachovať kultúrne a prírodné dedičstvo a umožniť udržateľný rozvoj

Územným plánovaním sa sústavne a komplexne rieši priestorové usporiadanie a funkčné využívanie územia, určujú sa jeho zásady, navrhuje sa vecná a časová koordinácia činností ovplyvňujúcich životné prostredie, ekologickú stabilitu, kultúrno-historické hodnoty územia, územný rozvoj a tvorbu krajiny v súlade s princípmi trvalo udržateľného rozvoja. Územné plánovanie vytvára predpoklady pre trvalý súlad všetkých činností v území s osobitným zreteľom na starostlivosť o životné prostredie, dosiahnutie ekologickej rovnováhy a zabezpečenie trvalo udržateľného rozvoja, na šetrné využívanie prírodných zdrojov a na zachovanie prírodných, civilizačných a kultúrnych hodnôt. (§1 Zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) č. 50/1976 Zb.)

Územný plán (ÚP) je záväzný dokument, výsledok územného plánovania, schválený vo forme VZN (všeobecne záväzného nariadenia) územne príslušnou samosprávou (obecným/mestským zastupiteľstvom, zastupiteľstvom kraja). Územný plán je spracovaný v grafickej a textovej podobe. Jedna dopĺňa druhú. To čo nedokáže vypovedať grafická časť sa dozvieme z textovej časti, a naopak. Podrobne je obsah a rozsah územného plánu obce popísaný vo vykonávacej vyhláške k stavebnému zákonu – vyhláška č.55/2001 MŽP SR.

Účasť verejnosti v procese spracovania a schvaľovania ÚP

Každý občan má právo navrhnúť podnety k novému ÚP alebo k zmenám a doplnkom už schváleného, platného ÚP.

V procese spracovania ÚP podľa §21, odsek 3: Orgán územného plánovania, ktorý obstaráva územnoplánovaciu dokumentáciu, prerokuje koncept s obcami, ktorých územia sa týka, s dotknutými samosprávnymi krajmi, s dotknutými orgánmi, s dotknutými fyzickými osobami a dotknutými právnickými osobami; toto prerokovanie je verejné. Orgán územného plánovania, ktorý obstaráva územnoplánovaciu dokumentáciu, oznámi uskutočnenie verejného prerokovania konceptu spôsobom v mieste obvyklým, zabezpečí, aby odo dňa oznámenia bol koncept vystavený na verejné nahliadnutie, a stanoví lehotu najmenej 30 dní, v ktorej sa verejnosť môže ku konceptu vyjadriť. Pred uplynutím lehoty zvolá verejné prerokovanie a zabezpečí na ňom všeobecne zrozumiteľný výklad...

a podľa §22, odsek 1 Stavebného zákona: Prerokovanie návrhu územnoplánovacej dokumentácie oznámi orgán územného plánovania, ktorý obstaráva územnoplánovaciu dokumentáciu, verejnosti spôsobom v mieste obvyklým. Návrh územnoplánovacej dokumentácie musí byť vystavený počas 30 dní na verejné nahliadnutie. Verejnosť je oprávnená podať pripomienky k návrhu územnoplánovacej dokumentácie do 30 dní odo dňa oznámenia.

V procese schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie je už možné sa zúčastniť iba prostredníctvom volených zástupcov obce/mesta/kraja.

Aktualizácia územného plánu

Stavebný zákon pozná dva druhy aktualizácie územného plánu: doplnok územného plánu a zmenu územného plánu. Doplnok územného plánu sa obstaráva vtedy, keď je potrebné do existujúceho územného plánu niečo nové doplniť (napr. do záväznej časti potrebu spracovania urbanistickej štúdie v určitej lokalite, doplniť ďalší druh stavieb a pod.). Zmena územného plánu sa obstaráva vtedy, keď je potrebné nejakú časť existujúceho územného plánu zmeniť (napr. zmeniť funkčnú plochu alebo opraviť existujúce chyby).

Pocitová mapa - participatívno-reportérska aktivita

Zapájanie verejnosti do tvorby verejných priestorov, postavené na iniciatíve Pocitová mapa, s terénnou aktivitou - mapovaním pocitov v mieste bydliska žiakov (anketa) a spracovaním reportážneho článku.

Občianska participácia - video s Richardom Medalom

Video je koncipované ako vstup do problematiky občianskej participácie s cieľom ukázať, že každý z nás sa môže zapájať do rozhodovacích procesov v obci/meste a chrániť životné prostredie. Protagonistom videa je environmentálny aktivista Richard Medal.

Rolová hra - Verejné prerokovanie Zmien a doplnkov územného plánu mesta

Triedna aktivita na 1 - 2 vyučovacie hodiny: rolová hra, inscenácia verejného prerokovania Zmien a doplnkov územného plánu fiktívneho mesta s úvodom do problematiky, zadaním jednotlivých rolí a so záverečnou diskusiou po ukončení samotnej hry.

Podnet na zmenu územného plánu - cvičenie

Aktivita (možná aj ako zadanie dištančnej úlohy) - cvičenie na vypracovanie podnetu na zmenu územného plánu.

Kde a ako hľadať územnoplánovacie informácie? - cvičenie

Jednohodinová aktivita (dá sa zadať aj ako dištančná úloha) - cvičenie na orientáciu v územnom pláne, na overenie informácií o funkcii územia a o možnostiach rozvoja územia v súlade s územným plánom (napr. čo sa v danom území môže/nemôže stavať).

Na čo je (dobrý) územný plán?

Aktivita na jednu vyučovaciu hodinu s využitím PowerPoint prezentácie, výkladu a využitia súboru otázok k záverečnej diskusii a zopakovaniu termínov potrebných pre nasledujúce aktivity.

Subscribe to RSS - územné plánovanie