Pojmy a zdroje

Všímavé občianstvo

Nie je oficiálne nikde definované, ale je dané záujmom o svoje okolie, o svoju obec/komunitu, zvedavosťou/všímavosťou, orientáciou v environmentálnom a občiansko-správnom práve, odvahou konať v prospech zlepšovania životného prostredia a kvality života. Bez všímavých občanov nie je možné budovať udržateľnú občiansku spoločnosť.

Verejná správa

Činnosť vykonávaná orgánmi štátnej správy, samosprávy a verejnoprávnymi inštitúciami pri zabezpečovaní verejných úloh. Na Slovensku existuje takzvaný paralelný model, v ktorom je štátna správa úplne oddelenou, samostatnou zložkou verejnej správy. Druhou samostatnou zložkou verejnej správy je územná (krajská a obecná) samospráva.

Kompetentný úrad

Úrad verejnej správy, ktorý je odborne či právne príslušný k riešeniu konkrétneho problému, oprávnený k sprístupneniu relevantnej informácie a pod.

Právo na informácie

Občan má právo na priaznivé životné prostredie, ktorého kvalita spĺňa ustanovené limity. Základné práva a slobody občanov sú upravené Ústave SR v jej druhej hlave a zaručujú okrem iného aj právo na priaznivé životné prostredie (čl. 41) a právo na včasné a úplné informácie o stave životného prostredia a o príčinách a následkoch tohto stavu.

Infožiadosť

Nástroj, ktorým si občania môžu uplatňovať svoje právo na informácie prostredníctvom zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám.

Environmentálna záťaž

V zmysle geologického zákona zadefinovaná ako znečistenie územia spôsobené činnosťou človeka, ktoré predstavuje závažné riziko pre ľudské zdravie alebo horninové prostredie, podzemnú vodu a pôdu s výnimkou environmentálnej škody. Ide o široké spektrum území kontaminovaných priemyselnou, vojenskou, banskou, dopravnou a poľnohospodárskou činnosťou, ale aj  nesprávnym nakladaním s odpadom.

Znečistenie životného prostredia alebo kontaminácia životného prostredia

Znamená uvoľnenie environmentálnych kontaminantov do životného prostredia resp. ich prítomnosť v životnom prostredí. Znečistenie vzniká ak sa škodlivé látky dostávajú do životného prostredia v takých veľkých množstvách, že škodia ľudom, živočíchom, rastlinám i prírodnému prostrediu. Medzi hlavné typy znečistenia patria hlavne:

  • Znečistenie vzduchu, vypúšťanie častíc chemikálií do ovzdušia, napr. oxid\ uhlíku, síry, dusíku, freóny... Medzi producentov patria priemysel (bodové zdroje), ľudské sídla (plošné zdroje) a dopravné prostriedky (líniové zdroje).
  • Znečistenie vody povrchovým odtokom a presakovaním do podzemnej vody.
  • Kontaminácia pôdy vzniká buď znečistením povrchu pôdy, alebo porušením podzemných nádrží. Príkladmi znečisťujúcich látok sú ťažké kovy, uhľovodíky, agrochemikálie (herbicídy, pesticídy)...
  • Rádioaktívne znečistenie - bolo zistené vďaka pokrokom atómovej fyziky a chémie.
  • Hlukové znečistenie, ktoré zahrňuje hluk z podzemných komunikácií, hluk lietadiel a hluk priemyslu.
  • Svetelné znečistenie, zahrňujúce nadužívanie svetelných zdrojov a presvetľovanie interiérov.
  • Zníženie estetickej hodnoty, zaň je obvykle považovaný výskyt objektov, ako sú: vedenie vysokého napätia, bilboardy pozdĺž ciest, narušený reliéf (pozostatky povrchovej ťažby), povrchové skládky odpadu, a pod.
  • Tepelné znečistenie, ktoré zahŕňa všetky zmeny teploty vodných telies, spôsobené ľudským vplyvom.

Nelegálna skládka odpadu

Skládka odpadov je podľa zákona 223/2001 Z. z. o odpadoch miesto so zariadením na zneškodňovanie odpadov, miesto kde sa odpad ukladá trvalo, dlhšie ako 1 rok. Zákon zakazuje uložiť alebo ponechať odpad na inom mieste ako na mieste na to určenom a zneškodniť alebo zhodnotiť odpad inak ako v súlade s týmto zákonom. Pojem nelegálna skládka odpadov zákon nepozná, preto skládka odpadov, ktorá nespĺňa všetky vyššie uvedené podmienky, ktoré uvádza zákon môžeme označiť za nelegálnu. Nelegálne skládky svojou prítomnosťou negatívne pôsobia na krajinu a jej zložky. Uložené odpady majú rôzne zloženie a obsahujú látky, ktoré sa buď dlho rozkladajú alebo rozkladom uvoľňujú nebezpečné látky do pôdy, povrchovej či spodnej vody a prostredníctvom rastlín sa dostavajú do potravinového reťazca.

Invázne rastliny

Sú zaradené v nariadení vlády SR č. 449/2019 Z. z., ktorým sa vydáva zoznam inváznych nepôvodných druhov. Sú tu zaradené druhy, ktoré spôsobujú najväčšie problémy, resp. ktoré majú najväčší negatívny vplyv na naše pôvodné druhy a ich biotopy a najviac menia krajinu.