Zero Waste – pojmy a zdroje
Lineárna ekonomika
Ekonomika, ktorá je založená na vzorci: ťažba zdrojov – výroba – distribúcia – použitie – vyhodenie. Vstupy a výstupy nie sú navzájom prepojené. Na jednej strane čerpáme veľké množstvo prírodných zdrojov, na druhej strane hromadíme množstvo odpadu.
Cirkulárna ekonomika
Koncept, ktorý je integrálnou súčasťou udržateľného rozvoja a znamená výraznú zmenu fungovania ekonomického modelu súčasnosti. Cirkulárna ekonomika je model výroby a spotreby, ktorý zahŕňa zdieľanie, požičiavanie, opätovné použitie, opravy, renovácie a recykláciu existujúcich materiálov a výrobkov, pokiaľ je to možné. Týmto spôsobom sa predlžuje životný cyklus výrobkov, šetria sa prírodné zroje a predchádza sa nadmernému hromadeniu odpadov.
Princípy cirkulárnej ekonomiky
- Uzatváranie tokov materiálov vo funkčných a nekončiacich cykloch, kde nestrácajú hodnotu.
- Čerpanie energie z obnoviteľných a udržateľných zdrojov.
- Navrhovanie takýchto produktov a služieb, ktoré nemajú negatívny vplyv na prírodné ekosystémy a ľudské zdroje.
Zero waste
Koncept života bez odpadu. O celosvetové rozšírenie sa postarala Bea Johnson (USA), ktorá pre domácnosť adaptovala 5 pravidiel, pôvodne určených pre biznis či samosprávy. Označujú sa ako 5 "R", keďže sú po anglicky:
- Refuse – odmietni, čo nepotrebuješ. Nekupuj / neber si veci len na jedno použitie, reklamné predmety, veci "zadarmo" a všetko, čo nebudeš využívať. Nebudeš musieť riešiť čo s tým, keď sa to stane odpadom.
- Reduce – zredukuj množstvo vecí, koré vlastníš. Zváž, čo reálne využívaš a zvyšok pošli ďalej. Predaj, vymeň, venuj. Skús prehodnotiť nielen veci, ale aj svoje nároky.
- Reuse – používaj opakovane. Vyberaj si veci, ktoré sú určené na opätovné použitie, keď sa pokazia, skús ich opraviť a keď doslúžia, nájdi pre ne iný zmysel. T.j. "vypoužívaj“ veci na maximum.
- Recycle – vytrieď všetky recyklovateľné materiály prv, než ich vyhodíš. Recykluj správne a dôsledne.
- Rot – kompostuj, čiže "zrecykluj" bioodpad.
Upcyklácia
Vyššia forma recyklácie, keď z odpadu vzniká výrobok vyššej kvality. Je to zhodnocovanie odpadu, väčšinou pri tom odpad pretvárame mechanicky, nerozoberáme na prvočinitele, netavíme a podobne. (Často využívaný proces pri tvorbe odevov, súčasť tzv. slow fashion.)
Downcyklácia
Nižšia forma recyklácie, keď odpad rozoberieme na prvotné komponenty a vyrobíme výrobok, ktorý má ale horšie vlastnosti ako pôvodný.
Zdieľaná ekonomika
Ekonomický model založený na výmene či požičiavaní vecí a služieb medzi jednotlivcami, skupinami či v rámci komunít.