mitigácia

Mitigácia (v súvislosti s klimatickou zmenou)  - súbor opatrení na zmiernenie vplyvov človeka na klimatický systém Zeme, teda predchádzanie a znižovanie emisií skleníkových plynov alebo zvýšenie ich zachytávania, aby sa zabránilo otepleniu planéty na extrémnejšie teploty. 

Príklady mitigačných opatrení (riešia príčiny klimatickej zmeny):

  • modernizácia budov, aby boli energeticky efektívnejšie
  • prechod na obnoviteľné zdroje energie
  • udržateľná mobilita v mestách (cyklodoprava, verejná doprava na bioplyn)
  • zavedenie uhlíkovej dane (výrazné zdraženie leteniek)

Klíma-friendly škola - participatívno-reportérska aktivita

Na záver vzdelávania o klimatickej zmene žiaci zrealizujú osvetové podujatie alebo iniciujú zavedenie systémového opatrenia pre klíma-friendly školu. Pojem „škola priateľská k podnebiu“ vznikol a je propagovaný v rámci Programu OSN pre trvalo udržateľný rozvoj.

Zníženie produkcie CO2 - dokážeme doma znížiť o polovicu?

Žiaci si spočítajú, akú úsporu v produkcii skleníkových plynov by mohli dosiahnuť za rok ako rodina. Svoju uhlíkovú stopu si môžu spočítať doma alebo na hodine s použitím mobilnej aplikácie CO2 kalkulačka.

Klimatická zodpovednosť - anketa

Žiaci spôsobom sebahodnotenia reflektujú, do akej miery je ich životný štýl (alebo ich rodiny) klíma-friendly a hľadajú potenciál pre zníženie svojej uhlíkovej stopy.

Klimatická kríza - pojmy a strategické dokumenty

Klimatická zmena

Pod týmto pojmom (alebo zmena klímy) rozumieme iba tú zmenu dlhodobého režimu počasia (klimatické charakteristiky za 30 a viac rokov), ktorá je spôsobená rastom skleníkového efektu atmosféry zapríčineného aktivitami ľudstva. Alternatívne pojmy s nábojom naliehavosti, ktoré sa čoraz viac používajú, sú klimatická kríza a klimatická núdza

Subscribe to RSS - mitigácia