Zero Waste – úvod do problému
Naša planéta na tom po zdravotnej stránke nie je dobre. No to, aké vážne to je, si pripúšťa málokto.
- Vedci odhadujú, že ak nezmeníme svoje správanie, bude v roku 2050 v oceánoch viac plastov ako rýb.
- Plasty sa pomaly stávajú súčasťou nás samých. Keďže sa nerozkladajú, iba po čase rozpadávajú na stále menšie kúsky, stávajú sa z nich mikroplasty, ktoré pijeme s vodou či jeme, napríklad v rybách.
Jeden z dôvodov prečo je to tak je ten, že naša ekonomika je lineárna. Fungujeme podľa vzoru: ťažba zdrojov – výroba – distribúcia – použitie – vyhodenie. Na začiatku čerpáme príliš veľa a na konci príliš veľa vyhadzujeme. Ťažíme ropu, aby sme mohli vyrábať jednorazové plastové veci, ktoré po párminútovom použití idú priamo do koša. (Pozn. Napríklad plastový pohár na nápoj.)
Aby sme tento začarovaný kruh prerušili, je potrebné, aby sa ekonomika zmenila na cirkulárnu. Prv, než nejakú vec vyrobíme, premyslime jej dizajn a vlastnosti tak, aby bola určená na opakované používanie. (Pozn. Napríklad vlastný pohár na kávu – v súčasnosti veľký výber.) Vec budeme používať stále dookola, a tak ušetríme zdroje a nevyprodukujeme odpad. Taktiež by sme mali navrhnúť veci tak, aby sa dali opravovať, čím by sme ich životný cyklus ešte predĺžili. A na záver, keď nám výrobok doslúži, mal by sa dať rozdeliť na jednotlivé časti. Tie po zrecyklovaní pretvoríme alebo opätovne použijeme na niečo iné. Na začiatku tohto modelu ťažíme menej a s rozumom, na konci výrazne redukujeme množstvo odpadu. Zdoje a odpad navzájom prepojíme, kruh sa uzavrie.
Samozrejme, prechod na iný ekonomický model nie je úplne a iba v rukách jednotlivca. Čo ale môžeme spraviť, je zamyslieť sa nad svojou spotrebou, svojím správaním a svojimi zvykmi. Naša spotreba by mala byť uvedomelá, čiže nekupujme veci, ktoré nepotrebujeme. Stále viac ľudí po celom svete objavuje čaro minimalizmu a dobrovoľnej skromnosti. No a do celého zapadá aj životný štýl alebo koncept zero waste.
Zero waste je anglické slovné spojenie a doslova znamená nulový odpad. Používa sa v spojení so životným štýlom, pri ktorom ide o minimalizovanie odpadu, ktorý po nás ostáva. (Pozn.Koncept má korene v USA, odkiaľ sa začal šíriť najmä vďaka Bea Johnson, ktorá so svojou štvorčlennou rodinou vyprodukuje ročne asi jeden liter odpadu. www.zerowastehome.com )
- Je to vôbec možné?
- A je to možné aj na Slovensku?
- A načo je to dobré?
To sú tie správne otázky pre vás a pre vašich študentov, ak sa chcú dozvedieť viac. Základom zero waste je tzv. päť „R“, keďže sú v angličtine:
- refuse - odmietni, čo nepotrebuješ
- reduce – zredukuj množstvo vecí, ktoré máš,
- reuse – používaj opakovane,
- recycle – zrecykluj,
- rot – skompostuj.
Dodržiavaním týchto pravidiel si vedome nevpustíme do života príliš veľa vecí. Predídeme tak tomu, aby sme museli riešiť čo s nimi, keď doslúžia.