Potrebujeme sa navzájom

Samotárske včely sú stále vzácnejšie. treba im pomôcť, aby prežili. Stačí málo - vytvoriť im miesto pre život, trochu vody a blata a kvitnúca záhrada vďaka ich usilovnej prosperuje a rodí.

Čitajte tiež

Samotárske včely sú stále vzácnejšie. treba im pomôcť, aby prežili. Stačí málo - vytvoriť im miesto pre život, trochu vody a blata a kvitnúca záhrada vďaka ich usilovnej prosperuje a rodí.

Reportážny kontext/riešenie problému:

Ak by nebolo včiel a opeľovačov, zmizlo by až 80 percent druhov rastlín a 75 percent plodín, ktoré pestujeme, je závislých práve na opeľovačoch. Pesticídy, ale aj odlesňovanie, klimatická kríza či nedostatok kvetov okolo nás zapríčinili, že v posledných rokoch zmizlo takmer 37 percent včelích druhov a obrovské množstvo iných opeľovačov. (vyjadrenie europoslanca Hojsíka) Pritom im dokážeme pomôcť - stačia rúrky s prekrytou zadnou časťou, dostatok potravy (nestriekaných kvitnúcich rastlín od skorej jari), voda a blato, z ktorého murujú a potom už pomáhajú oni nám - stanú sa vernými spoločníkmi, vďaka ktorým bude úroda na našej záhrade z pohľadu opeľovania zabezpečené. Murárky totiž, na rozidel od včiel medonosných, ktoré vždy idú k najväčšiemu zdroju peľu, ostávajú pracovať na mieste, kde žijú, nezalietavajú. Okrem toho nemajú žihadlá a sú príjemnými spoločníkmi, tkorí sa nechajú sledovať. Aj vďaka tomu bolo možné odfotiť ich len mobilom, bez techniky umožňujúcej fotiť rýchly hmyz. Momentálne sa stali natoľko vzácnymi, že ich kukly sa predávajú aj s rúrkami, kde vedia žiť, za drahé peniaze v obchodoch so záhradkárkskymi potrebami.

 

Meno autora/autorov

Júlia Noščáková, Ella Radimská

Veková skupina

15-18

Škola

OA Račianska, Ba a Gymnázium L.Novomeského, Ba

Súvislosť s cieľmi Agendy 2030:

  • 3. Kvalita zdravia a života
  • 11. Udržateľné mestá a komunity
  • 15. Život na pevnine

Vysvetlenie prepojenia medzi témou článku a označeným cieľom (cieľmi) Agendy 2030:

Ak by nebolo včiel a opeľovačov, zmizlo by až 80 percent druhov rastlín a 75 percent plodín, ktoré pestujeme, je závislých práve na opeľovačoch. Pesticídy, ale aj odlesňovanie, klimatická kríza či nedostatok kvetov okolo nás zapríčinili, že v posledných rokoch zmizlo takmer 37 percent včelích druhov a obrovské množstvo iných opeľovačov.  Pritom im vieme pomôcť- stačí keď im vytvoríme miesto pre život, kvitnúce plochy, vodu a v skutočnosti pomôžu oni nám, keďže plodiny, ktoré pestujeme pre svoje rpežitie bez nich nedávajú produ.