Počas podujatia s názvom Deň Zeme, ktorý sa konal stredu 20. 4. 2011 v Trenčíne sa počas celého dňa zapájali do práce aj študenti zapojení do vzdelávacieho programu Mladí reportéri pre životné prostredie. Začínajúci novinári zisťovali, aký majú ľudia vzťah k životnému prostrediu.
Deň Zeme – deň, kedy by si každý mal nájsť aspoň trochu času na to, aby spravil niečo pre našu planétu. Niektorí si ten čas našli a prišli na trenčianske námestie, kde si dobrovoľníci pripravili program, ktorý sa týka životného prostredia. My sme sa však z námestia vzdialili k brehu Váhu, kde sa zbierali odpadky. Po namáhavej ceste sme konečne našli skupinku žiakov z trenčianskeho Gymnázia Ľudovíta Štúra. Aj keď mali plné ruky odpadu a práce, našli si čas na rozhovor s nami. Fliaš, obalov od čokolád, etikiet, tašiek, cigaretových ohorkov – na nábreží toho bolo hojne. Ako povedala Natália (13): „Sme tu ešte len 15 minút, a už sme vymenili 2 plné vrecia.“
Čo ich k tomu viedlo ?
Študentov na nábrežie vyslala škola, upratovali namiesto učenia sa. „Napĺňa ma to a mám z toho dobrý pocit. Som rád, že môžem pomôcť svojmu okoliu,“ vyjadril sa šestnásťročný Milan. Deň Zeme by sme mali mať každý deň, nielen raz do roka. Samozrejme, nedá sa každý deň čistiť les alebo lúka. Dôležité je, aby sa neznečisťovala. Aj keď študenti si mysleli niečo iné. „Ľudia tu budú určite hádzať odpadky aj ďalej, ale ja by som to nevyhodila,“ úprimne povedala Zuzana (14).
No nie všetci boli prácou takí nadšení: „Sme tu preto, aby sme sa uliali zo školy, aspoň sa neučíme,“ smiali sa Jozef (13) a Sabri (14). Na prekvapenie navrhli aj riešenie tohto problému: „ Myslím si, že keby tu bolo viac odpadkových košov, tak by ľudia hádzali odpad na zem menej. Verím, že nikto nemá to svedomie, aby hodili fľašu na zem, päť metrov od koša,“ dodal Sabri. V to veríme aj my a na naše opýtanie, či by vláčili odpad so sebou domov, aby ho vyhodili, odpovedali: „Odniesli by sme aj tie odpadky, ktoré tu nechali druhí.“
Taktiež sme urobili rozhovor s jedným z organizátorov tohto projektu a dozvedeli sme sa, prečo sa vlastne odpad zbiera práve tu. Svojský 27-ročný Jardo, ktorého všade sprevádzal jeho pes, nám s úsmevom odpovedal na všetky naše otázky. „Odpad sa zbiera na nábreží kvôli chystanému projektu. Chceme tu spraviť posedenie, lavičky, stoly, nejaký ten bufet a trochu sprístupniť tento krásny výhľad verejnosti. Chceme ľuďom ponúknuť aj krásnu prírodu, nielen mesto. Určite to nie je všetko, ale vyčistenie tejto časti Trenčína je prvým krokom ku skrášleniu okolia. Je ťažko povedať, či to tie decká baví, ale začali pred pol hodinou a vrecia sa míňajú,“ smial sa Jardo.
Cestou späť sme zastavili aj ľudí, ktorí prežívali bežnú stredu. Pár platiaci na parkovisku mal na nás chvíľu čas. Keď sme sa opýtali, či vedia o čistení nábrežia, odpovedali: „ Áno, vieme, ale nechystáme sa tam. Je dobré, keď ľudia niečo také robia, ale nielen keď je Deň Zeme.“ Na otázku, čo oni dnes spravili alebo ešte len spravia, muž povedal: „ Neviem, čo by som spravil. Napadlo ma, že tento lístok za platenie parkoviska nehodím na zem, ale prejdem sa ku košu,“ zasmial sa.
A čo myšlienka tohto dňa ? Milan (16) na otázku, či to má zmysel, odpovedal tradičnou vetou hokejistov: „Tak určite. Len hlavne by si ľudia mali uvedomiť, že Zem nám to raz vráti – či už to dobré, alebo to zlé.“
Keďže mali ešte veľa práce, nechali sme dobrovoľníkov starať sa o našu Matku prírodu. V hlave nám vírila len jedna myšlienka – Zem nám to vráti.
Viktória Vaščáková, Linda Lančová
Fotografie: Viktória Vaščáková