Odpadky v Slovenskom raji prekážajú ľuďom aj zvieratám

Odpadky v Slovenskom raji prekážajú ľuďom aj zvieratám

Čitajte tiež


Odpadky nie sú problémom iba vo veľkých mestách, na železničných staniciach či námestiach. Čoraz častejšie sa s nimi môžu stretnúť aj turisti v Národných parkoch. Okrem znečistenia môžu spôsobiť závažné problémy aj zvieratám.

Preplnený odpadový kôš, neporiadok v kríkoch alebo dokonca elektrospotrebiče či pneumatiky môžu nájsť v prírode návštevníci Národného parku Slovenský raj. Drobný odpad sa často hromadí v okolí turistických chodníkov, väčší neporiadok vzniká napríklad v odľahlých, často zle prístupných miestach.

Našli aj počítač

„Návštevníci nechávajú odpadky predovšetkým na odpočinkových miestach, kde si posedia, niečo skonzumujú a odpadky sa následne hromadia práve tam. V okolí chodníkov sa vyskytujú napríklad rôzne obaly, ale nie je to až také katastrofálne,“ sumarizuje František Divok, zo Správy NP Slovenský raj. Ako ďalej dodal, problémom je aj biologický odpad, v prípade, ak si návštevníci potrebujú uľaviť.

Čistenie národného parku prebieha priemerne dvakrát ročne, v prípade potreby aj častejšie. „Objemy pri jednom zbere nie sú až také veľké, jedná sa o približne dvadsať až tridsať vriec. Pri poslednom čistení Hornádu sme ale vyzbierali vriec až 40,“ vymenúva Divok. Ako ďalej dodal, medzi najkurióznejšie nálezy patrili pneumatiky, karoséria z auta, alebo dokonca počítačové monitory.

Koše museli odstrániť

Popri chodníkoch v národnom parku sa nachádza iba minimum nádob na odpad. Popri zlej dostupnosti je však dôvodom aj ochrana zvierat. „Koše ktoré boli v národnom parku osadené v minulosti sme museli odstrániť, nakoľko pach potravy lákal zvieratá. Tie dokázali roztrhať vracia s odpadom a rozvláčiť ho po celom okolí,“ spomenul František Divok.

Najväčším problém sú podľa Správy národného parku plechovky od jedla, prípadne plastové alebo sklenené fľaše. Návštevníkom odporúčajú, aby využívali koše umiestené pri vstupoch, v blízkosti stravovacích zariadení, prípadne odpad vyhodili po opustení národného parku.

Prekáža aj návštevníkom

„V národnom parku som si až na pár miest všimla iba málo odpadkov. Myslím, že sa o národný park v porovnaní s inými časťami Slovenska veľmi dobre starajú,“ myslí si návštevníčka Mária. Ako ďalej dodala, najviac ju prekvapuje, že podľa tvrdenia Správy parku sú ľudia schopní do prírody vyhodiť elektroniku či pneumatiky.

Miestna environmentálna aktivistka a návštevníčka parku Adriána Henčeková potvrdzuje slová pracovníkov ochrany prírody: „Väčšie množstvo odpadu som si všimla najmä v okolí odpočinkových miest. Celkovo som však videla menej odpadu, ako som pôvodne očakávala“. Rovnako je sklamaná z prístupu niektorých turistov. „Odhadzovanie odpadu vnímam ako veľmi nezodpovedné správanie návštevníkov. Malo by byť samozrejmé, aby sme si odpadom neničili peknú prírodu,“ uzatvára.

 

Meno autora/autorov: 
MIchal Mazánik
Vek autora/autorov: 
16
Škola: 
SŠ Kostka s. r. o.